Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co zrobić, by mieć dużo ogórków i pomidorów?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.06.2024 12:36

Co zrobić, by mieć dużo ogórków i pomidorów?

Ogórki i pomidory
Fot. Canva/Maxol07, Canva/sirichai_asawalpsakul

Ogórki i pomidory to ukochane warzywa Polaków. Chętnie uprawiamy je w swoich ogrodach, a także na tarasach i balkonach. Warto poznać sprytne triki, dzięki którym w sezonie zbierzemy pełne kosze dorodnych warzyw.

Swoje sposoby na obfite plonowanie ogórków i pomidorów zdradziła nam Joanna Żytkowska, autorka bestsellerów poświęconych ogrodnictwu: „Ogród na balkonie” oraz „Po prostu posadź”.

Tak zapewnisz sobie dorodne warzywa

Joanna Żytkowska o uprawie warzyw wie wszystko. Napisała na ten temat dwie książki, prowadzi profile w social mediach i podcast o nazwie „poprostuposadz”. Nasza rozmówczyni na co dzień inspiruje i zachęca do uprawy warzyw we własnym ogrodzie, na balkonie, a nawet na parapecie.

To już nasz kolejny wywiad z cenioną autorką. Ostatnio zapytaliśmy Joannę Żytkowską o roślinne gnojówki, a dzisiaj skupimy się na skutecznych sposobach i trikach na obfite plonowanie pomidorów i ogórków. Od czego zacząć?

Pierwszy krok to dobrej jakości sadzonki. Uzyskamy je, wysiewając warzywa ani nie za wcześnie, ani zbyt późno. W przypadku ogórków taki termin to druga połowa kwietnia – na rozsadę oraz ok. połowy maja przy siewie do gruntu. W przypadku pomidorów uprawianych w przydomowych ogródkach i szklarniach najlepszy termin siewu rozpoczyna się od 15 marca. Sadzonkom trzeba dać jasne miejsce najlepiej na parapecie południowym, pilnować podlewania, ale nie przelewać doniczek, a raz na jakiś czas zasilać nawozem. - Mówi Joanna Żytkowska w rozmowie z portalem Domek i Ogródek i dodaje - Warto przestrzegać zalecanych terminów i nie siać rozsad zbyt wcześnie, inaczej jest duż szansa, że sadzonki będą słabe i wyciągnięte z braku wystarczającej ilości światła na przełomie zimy i wiosny. Wówczas będą potrzebowały więcej czasu na zaadaptowanie się w gruncie, będą gorzej rosły i plonowały - tłumaczy ekspertka w rozmowie z portalem Domek i Ogródek.

A co jeśli samemu nie podejmiemy się przygotowania rozsady? Joanna Żytkowska zdradza w rozmowie z nami, jak wybrać odpowiednie sadzonki.

Jeśli nie chcemy lub nie możemy samodzielnie przygotować rozsady, nic straconego, nadal możemy uprawiać warzywa z rozsad, które wiosną można kupić na lokalnych bazarach i centrach ogrodniczych. Warto wybierać dorodne sadzonki, zdrowe, bez oznak szkodników i chorób - dodała.

Kiedy sadzonki ogórków i pomidorów powinny trafić do gruntu?

Według Joanny Żytkowskiej obfite plonowanie warzyw zależy w dużej mierze od terminu sadzenia ich na grządki. Kiedy dokładnie należy to zrobić?

W przypadkach i pomidorów i ogórków optymalny czas zaczyna się po połowie maja, gdy mija ryzyko przymrozków. Zbyt wczesne przeniesienie ich do ogrodu to duże zagrożenie, że w przypadku ochłodzenia rośliny te zatrzymają się we wzroście nawet na kilkanaście dni, a gdy zdarzy się przymrozek, w ogóle mogą nie przetrwać. Pomidory, ogórki, papryki, bakłażany, dynie czy cukinie to warzywa bardzo ciepłolubne, do prawidłowego wzrostu potrzebują ok. 10 stopni w nocy i w dzień, choć optymalnie, gdyby temperatura była nieco wyższa. Przed posadzeniem warto zatem sprawdzić prognozy długoterminowe, jeśli zapowiada się ochłodzenie, lepiej przetrzymać sadzonki w cieplejszych warunkach przez kilka dni - radzi Joanna Żytkowska w dalszej części wywiadu.

Sekret udanej uprawy pomidorów i ogórków

Aby uzyskać obfite plony, musimy zapewnić naszym warzywom optymalne warunki, w tym przede wszystkim dobre podłoże. Czego dokładnie potrzebują ogórki i pomidory? Kluczowe jest regularne usuwanie liści, tzw. „wilków”. Dzięki temu zabiegowi zbiory będą niezwykle obfite.

Ogórki i pomidory potrzebują do prawidłowego wzrostu dużej ilości składników odżywczych, dlatego sadzimy je do żyznego podłoża. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. Co jakiś czas warzywa te warto nawieźć dedykowanym nawozem, ja szczególnie polecam nawozy organiczne. Pomidory dodatkowo należy podwiązywać do palików i usuwać nadmiar pędów wyrastających spomiędzy liści i łodygi (z wyjątkiem odmian karłowych). Najlepiej zostawić jeden pęd główny i jeden boczny, który również należy przymocować do palika - radzi ekspertka.

Tak dbaj o ogórki i pomidory, a obrodzą obficie

Jeśli już posadziliśmy sadzonki ogórków i pomidorów w odpowiednim terminie i zapewniliśmy im dobre warunki oraz zadbaliśmy o żyzną glebę, pozostają jeszcze drobne, ale ważne zabiegi pielęgnacyjne. Są one mniej oczywiste niż podlewanie, jednak również wpływają na zdrowy rozwój i plonowanie warzyw. 

Owocowaniu pomidorów sprzyja delikatne potrząsanie krzaczków, dzięki czemu kwiaty się zapylają. W przypadku upraw pod osłonami bezwzględnie należy dobrze wietrzyć szklarnie i tunele. W lecie najlepiej zostawić wszystkie drzwi i okna otwarte, bo zbyt duża wilgotność i zbyt wysoka temperatura powodują opadanie kwiatów i mogą przyciągać choroby grzybowe - podpowiada Joanna Żytkowska.

Zobacz także: