Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Te warzywa posiej w czerwcu. Jesienią plony będą obfite
Paulina Korzec
Paulina Korzec 20.06.2024 06:40

Te warzywa posiej w czerwcu. Jesienią plony będą obfite

sianie warzyw
Fot. Canva/pixelshot, Canva/caelmi

Czerwiec to gorący - i to nie tylko dosłownie - okres w naszych ogrodach. Część warzyw już plonuje, a niektóre dopiero czekają na wysianie. Po pierwszych zbiorach czas na nowe uprawy.

W czerwcu przychodzi czas na wysiew roślin o krótszym okresie wegetacji, które urosną w trakcie długich, letnich dni. Dzięki temu jesienią zbierzemy pełne kosze warzyw. Co dokładnie powinno trafić na grządki właśnie teraz?

None

W czerwcu prace w ogrodzie trwają na całego. Zbieramy wtedy pyszne, młode warzywa - rzodkiewki, sałaty, szpinak i kalarepkę. Grządki po tych roślinach nie muszą jednak pozostać puste. To idealny czas na nowe uprawy.

W długie, słoneczne dni doskonale będą rosły warzywa ciepłolubne. W przypadku czerwcowego wysiewu trzeba jednak szczególnie pamiętać o podlewaniu, by upał nie zaszkodził młodym roślinom.

Przed umieszczeniem w podłożu nowych nasion trzeba odpowiednio przygotować grządki. Ziemię warto przekopać i wzbogacić kompostem. Pamiętajmy także o zmianowaniu upraw - nie sadźmy w danym miejscu tych samych warzyw, a szukajmy gatunków najlepiej nadających się na płodozmian. Ostatnio pisaliśmy o tym, co wysiać po zbiorach czosnku i cebuli.

Co wysiać w czerwcu w ogrodzie?

Czerwiec to najlepszy czas na zasianie ciepłolubnych roślin strączkowych, takich jak fasolka szparagowa czy groch. Zaletą obsiania grządek tymi warzywami są nie tylko wysokie plony aż do września, ale także wzbogacenie gleby w cenny azot.

To również dobra pora na wysiew ogórków, czarnej rzodkwi, marchwi oraz buraków, zarówno ćwikłowych, jak i liściastych. Te warzywa zbierzemy dopiero w październiku.

W czerwcu zasadź te warzywa

W czerwcu nie tylko wysiewamy warzywa, ale także je sadzimy. Możemy się tu posłużyć zarówno samodzielnie przygotowanymi rozsadami, jak też zdecydować się na zakup gotowych sadzonek, zwracając przy tym szczególną uwagę na kondycję młodych roślinek. Jakie dokładnie warzywa sadzimy w czerwcu?

Podczas długich, słonecznych dni pięknie będzie rósł brokuł, którego uprawa w ogródkach cieszy się coraz większą popularnością. W tym miesiącu możemy posadzić do ziemi także brukselki. Ponadto jest to również idealny moment na wysadzenie późniejszych odmian warzyw psiankowatych, takich jak pomidory, papryki i ziemniaki.

Zobacz także: