Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Dzięki temu zaoszczędzisz na praniu. Wiele osób o tym nie wie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.02.2024 09:20

Dzięki temu zaoszczędzisz na praniu. Wiele osób o tym nie wie

pralka
Canva / Wachiwit, Getty Images

Pranie to jeden z podstawowych obowiązków domowych. W większych rodzinach pralka może chodzić nawet kilka razy w tygodniu. Mimo to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak jeden przycisk może sprawić, że zaoszczędzimy na praniu.

Wystarczy zrobić jedną rzecz, a nasze rachunki za energię znacząco się zmniejszą. Co takiego możemy zmienić? Przekonaj się, jak prać bardziej ekonomicznie.

Nie popełniaj tego błędu w czasie prania

Wiele osób pranie robi w nieodpowiedni sposób. Czasem korzystamy ze złych programów. Niektórzy dodają za dużo detergentów, jednak jednym z najczęstszych błędów jest przeładowywanie urządzenia.

Zbyt dużo ubrań umieszczonych w pralce może sprawić, że nie zostaną one poprawnie i dobrze wyczyszczone. W efekcie uzyskamy niedopraną odzież, którą i tak potem będziemy musieli jeszcze raz wyczyścić. Co jeszcze robimy źle?

Kolejnym problemem często jest też umieszczenie w pralce zbyt małej ilości prania. To z kolei prowadzi do nadmiernego zużycia wody. Jednak jak jeden przycisk może odmienić nasze rachunki za prąd? Czy każda pralka ma tę funkcję?

pralka
Canva / Kzenon

Ten przycisk odmieni twoje rachunki za prąd

Ten błąd sprawia, że nasze rachunki za prąd rosną. Chodzi o pranie w zbyt wysokiej temperaturze. Pralki najwięcej energii używają na podgrzanie wody, kiedy w rzeczywistości nie musimy czyścić ubrań w tak ciepłej wodzie.

Jeśli mamy delikatnie brudne ubrania możemy prać je w temperaturze 20 stopni. To w zupełności wystarczy. Taka temperatura będzie dobra również dla naszej odzieży. Czemu lepiej prać w niskiej temperaturze?

Zalety prania w niskiej temperaturze

Pranie w niskiej temperaturze nie tylko sprawi, że nasze rachunki się zmniejszą. Dzięki temu ubrania nie będą się tak szybko niszczyć. To szczególnie ważne w przypadku czarnych tkanin.

Pranie w wysokiej temperaturze prowadzi do szybszego blaknięcia ubrań. Właśnie dlatego, zanim puścisz pralkę, sprawdź, jaką temperaturę ustawiłeś. Jeden przycisk może naprawdę dużo zmienić.

pralka
Canva / Monkey Business Images

Zobacz także: