Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ekstremalne upały, zagrożenie pożarowe i wielkie susze. Przed nami lato grozy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 15.05.2024 14:55

Ekstremalne upały, zagrożenie pożarowe i wielkie susze. Przed nami lato grozy

Susza
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; cmm.imgw.pl

Każdego z nas cieszy perspektywa słonecznego i ciepłego lata. Ale skrajne temperatury i związane z tym zagrożenia już niekoniecznie budzą pozytywne skojarzenia, a właśnie z tym już niebawem będziemy musieli się zmierzyć.

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają wątpliwości. Tegoroczne lato może być bardzo gorące. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Susza, a póżniej upały

Maj przywitał nas wysoką temperaturą, ale tuż po słonecznej majówce powróciły przymrozki. Teraz wszystko wskazuje na to, że możemy na dobre pożegnać się z zimowymi ubraniami i przestawić się na typowo letnią garderobę.

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem rosnących temperatur i braku opadów. Chociaż wielu z nas cieszy bezchmurne niebo, to taka pogoda oznacza suszę, a z tym wiążą się liczne zagrożenia. Na alarm biją zwłaszcza leśnicy, którzy ostrzegają o rosnącym zagrożeniu pożarowym.

Teraz dowiadujemy się o kolejnych wzrostach temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ujawnił eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na lato, które zapowiada się wyjątkowo upalnie.

Jaka będzie pogoda w lato?

Z danych opublikowanych na stronie imgw.pl wynika, że tegoroczne miesiące letnie - czerwiec, lipiec i sierpień - upłyną pod znakiem temperatur przewyższających normy wieloletnie z lat 1991-2020. To jednak nie koniec. Już w najbliższym miesiącu doświadczymy ekstremalnych upałów.

W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości - powiedział w rozmowie z agencją PAP.PL Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Tak wysokie temperatury nie mają być przy tym pojedynczymi incydentami, a mogą utrzymywać się dłużej niż przez kilka dni. Nadchodzące fale upałów przyniosą ze sobą także tropikalne noce, podczas których słupki rtęci będą pokazywały nie mniej niż 20 stopni Celsjusza.

Uważaj na upały

Chociaż powyższe informacje ucieszą urlopowiczów planujących spędzić tegoroczne wakacje w kraju, to warto mieć się na baczności. Fale gorąca stanowią poważne zagrożenie dla środowiska oraz dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Co więcej, upalnej pogodzie mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska, takie jak burze, ulewy, a nawet trąby powietrzne. Na to również trzeba bardzo uważać.

Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem od momentów pomiarów meteorologicznych. - Podsumował w rozmowie z PAP.PL rzecznik IMGW.

Zobacz także: