Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > W całej Polsce jest średni poziom zagrożenia pożarowego. Uważaj idąc do lasu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.05.2024 15:59

W całej Polsce jest średni poziom zagrożenia pożarowego. Uważaj idąc do lasu

Płonące drzewo
Fot. Canva/José Luis Photographer, Pexels

Coraz wyższa temperatura za oknem wielu z nas kojarzy się z nadchodzącym latem, cieszeniem się możliwością aktywnego wypoczynku, czy miłymi spotkaniami przy grillu.

Niestety, słoneczna pogoda to również poważne zagrożenie, o którym informuje Państwowa Straż Pożarna. Organ alarmuje, aby zachować szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasu, gdzie nawet mała iskra może wywołać śmiertelne zagrożenie.

Państwowa Straż Pożarna apeluje o rozwagę

Wedle danych opublikowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, od poniedziałku na terenie niemalże całego kraju (poza jego południowymi krańcami) w lasach obejmuje najwyższy stopnień zagrożenia pożarowego.

Żółty kolor, świadczący o umiarkowanym zagrożeniu pożarowym obejmuje jedynie województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie. Nie należy bagatelizować tego typu ostrzeżeń. Jak podaje rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Karol Kierzkowski:

Ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar – podkreśla.

Zagrozenie pożarowe 2.jpg
Fot. cmm.imgw.pl

Czy prognoza zagrożenia pożarowego jest wiarygodna?

Wspomniane prognozy wykonują Lasy Państwowe w okresie od 1 marca do 30 września. Badanie to polega na wykonaniu w 60 strefach prognostycznych pomiaru wilgotności ściółki sosnowej. Pomiary obejmują również wilgotność powietrza i prawdopodobieństwo opadów.

Zgromadzone dane, które aktualizowane są 2 razy dziennie, umożliwiają wyznaczenie, jakie obszary są najbardziej zagrożone pożarem. Zdecydowanie rozmach wspomnianego badania pozwala na wiarygodne ocenienie skali zagrożenia pożarowego.

Czy można udać się do lasów oznaczonych czerwonymi strefami?

Chociaż kolor czerwony oznacza wysokie zagrożenie pożarowe, nie oznacza to, że nie możemy odwiedzić lasów. Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej apeluje jednak, aby przebywając w lasach zachować szczególną ostrożność.

Warto zaznaczyć, że w lasach i na terenach śródleśnych, łąk, torfowisk i wrzosowisk i w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia. Patowej sytuacji nie ułatwiają prognozy pogody. Przewlekły brak deszczu sprawia, że na polach i w lasach ziemia jest bardzo sucha. Nawet jeden niedopałek papierosa może wywołać pożar całej ściółki. Mimo to lasy wciąż możemy uważać za przestrzeń bezpieczną. Jak podaje rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej:

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego. Być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Zagrozenie pożarowe 3.jpg
Fot. cmm.imgw.pl

ZOBACZ TAKŻE: