Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak oszczędzać gaz? Zimą rachunki będą znacznie niższe
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.07.2024 16:29

Jak oszczędzać gaz? Zimą rachunki będą znacznie niższe

Kaloryfer
Fot. Canva/aliaksandrbarysenka

Ostatnio dużo mówi się o podwyżkach cen. Drożeje wszystko, nie tylko artykuły w sklepach, ale też - a może przede wszystkim - media. Już teraz więcej płacimy za gaz.

Ogrzewanie gazowe to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań w naszym kraju. Polacy korzystają z gazu nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też do grzania wody i gotowania. Jak przygotować się na podwyżki i obniżyć rachunki za gaz? Znamy skuteczne sposoby.

Ceny gazu rosną

W ostatnim artykule informowaliśmy o zatwierdzeniu nowej taryfy dla PGNiG. Co to oznacza dla odbiorców? Mimo obniżenia stawki za gaz, w związku z odmrożeniem cen, po 1 lipca 2024 r. będziemy płacić za gaz więcej. Szacuje się, że rachunki wzrosną o średnio 20%.

Opłaty za mieszkanie rosną, w górę idą nie tylko ceny gazu. Drożeje także prąd oraz woda. Polacy nie mają wątpliwości - oszczędzanie w dzisiejszych czasach staje się koniecznością.

Jak jednak oszczędzać na gazie, skoro jest niezbędny do podstawowych czynności i codziennego funkcjonowania? Są na to skuteczne sposoby, które warto wdrożyć w życie już teraz, jeszcze przed sezonem grzewczym.

Tak zaoszczędzisz na ogrzewaniu na gaz

Nie da się ukryć, że najwięcej pieniędzy pochłania ogrzewanie gazowe. Tu warto wdrożyć kilka nawyków, które pozwolą obniżyć rachunki. Przede wszystkim zadbajmy o utrzymanie w pomieszczeniach równomiernej, niezbyt wysokiej temperatury.

W pokojach dziennych wystarczą 20-22 stopnie Celsjusza, a w sypialni jedynie 18 stopni - takie temperatury są wystarczające i dobre dla zdrowia, a także dla portfela. Warto zaznaczyć, że obniżenie temperatury w domu o zaledwie 1 stopień to oszczędność nawet o 7%! Opłaci się tu inwestycja w termostat, który pomoże utrzymać stałą temperaturę.

Na nic jednak zdadzą się te zabiegi, jeśli ciepło będzie uciekało z naszego domu. Aby temu zapobiec, należy koniecznie uszczelnić okna. Zróbmy to jeszcze przed sezonem grzewczym. Działania na większą skalę, które w przyszłości szybko się zwrócą, to także docieplenie ścian i stropu, a także wymiana pieca na energooszczędny.

Małe zmiany, mniejsze rachunki

Aby zacząć oszczędzać gaz, nie musimy od razu decydować się na remont generalny w domu. Możemy zacząć od drobnych, codziennych czynności i zmiany nawyków, takich jak np. kąpiel. Zamiast napełniać wannę gorącą wodą, lepiej wziąć krótszy prysznic.

Istotną kwestią jest także energooszczędne gotowanie. Lepiej nastawiać mniej wody i korzystać z przykrywek oraz czajnika z gwizdkiem. Zadbajmy także o stan kuchenki gazowej - zanieczyszczone dysze wiążą się z większym zużyciem gazu. 

Uważajmy na wietrzenie domu! Lepiej otwierać okna na kilka minut, uprzednio skręcając grzejniki. Nie wychładzajmy pomieszczeń zbyt mocno, bo każdorazowe dogrzewanie przy znacznym spadku temperatury to spory wydatek.

gaz
Fot. Canva/Daniele Mezzadri

Zobacz także: