Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.06.2024 08:15

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Karczownik
Fot. Canva/ShaftInAction, Getty Images

Krety i nornice to prawdziwe ogrodowe zmory, ale przy tym osobniku to i tak pestka. Karczownik uchodzi za jeden z bardziej inwazyjnych gatunków gryzoni.

Nazywany szczurem wodnym, jest wyjątkowo żarłoczny. Potrafi posilić się zarówno warzywami bulwiastymi, jak i korzeniami roślin, a przez sieć tuneli przyczynia się do rujnowania naszych ogrodów. Czy wiecie, jak z nim walczyć?

Charakterystyka karczownika

Karczownik to gryzoń osiągający od 12 do nawet 25 cm długości, w większości czasu przebywający pod ziemią. Poprzez tworzenie sieci korytarzy jest on trudny do złapania, chociaż o jego obecności w ogrodzie będziecie wiedzieli stosunkowo szybko.

Nazwa tego gryzonia nie jest przypadkowa. Karczownik dosłownie wykarczuje Waszą działkę ze wszystkich smakowitych roślin. Dlatego też, jeśli zauważycie jego żerowanie w ogrodzie, natychmiast reagujcie.

Pamiętajcie jednak, że zwierzę to objęte jest ochroną gatunkową, dlatego wszelkie metody muszą być jak najbardziej humanitarne. Z tego względu polecamy stosowanie pułapek i odstraszaczy, zamiast jakichkolwiek inwazyjnych metod.

Karczownik 2.jpg
Fot. Canva/MikeLane45, Getty Images

Jak wypędzić karczownika z ogrodu?

Najprostszym sposobem na wypędzenie karczownika z ogrodu jest przygotowanie pułapki z zapadkami. W tym celu wystarczy pudełko podeprzeć patyczkiem i umieścić go w tunelu karczownika.

Dobrym pomysłem jest włożenie do pułapki marchewki, która przyciągnie szkodnika. Gdy ten wejdzie do naszego „urządzenia”, zapadka zostanie zwolniona, a karczownik nie będzie wiedział, jak się uwolnić. Pozostało wyjąć pułapkę i wypuścić karczownika z dala od swojej działki.

Alternatywne metody walki z karczownikiem

Niektórzy ogrodnicy idą jednak o krok dalej i po prostu zalewają tunele karczownika wodą z dodatkiem oleju lawendowego. Gryzoń z pewnością nie będzie chciał wrócić do przemoczonej, silnie pachnącej kryjówki.

Innym sposobem jest włożenie do tunelu karczownika aromatycznej mięty, czosnku, czy lawendy. Karczownik nie lubi także zapachu czarnego bzu, czy aksamitów. Może warto zasadzić te rośliny w ogrodzie, aby mieć pewność, że żaden gryzoń nie będzie podgryzał Waszych roślin?

ZOBACZ TAKŻE: