Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozsyp pod lubczykiem. Będzie duży i smaczny aż do jesieni
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.06.2024 15:50

Rozsyp pod lubczykiem. Będzie duży i smaczny aż do jesieni

Lubczyk
Fot. Shutter/3000ad

Lubczyk to niezwykła roślina, uprawiana i ceniona od wieków jako pyszne zioło stanowiące dodatek do wielu dań, ale także jako roślina lecznicza, a nawet afrodyzjak. Niezwykłym aromatem lubczyku możemy cieszyć się we własnym ogrodzie.

Uprawa tej rośliny nie nastręcza większych trudności, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki i zastosować jeden prosty trik, dzięki któremu liście lubczyku będą zdrowo i obficie się rozrastały.

Lubczyk niezastąpiony w kuchni i w ogrodzie

Lubczyk kojarzy się przede wszystkim z rosołem - nadaje mu niezwykłego smaku, ale stanowi też dodatek do innych zup, dań mięsnych i wielu potraw na bazie warzyw. Lubczyk cenimy nie tylko za smak, ale także za jego właściwości odżywcze i lecznicze, które wynikają z bogactwa składników: żelaza, magnezu, witaminy C i A.

Aby móc cieszyć się niezwykłym aromatem lubczyku i korzystać z jego dobroczynnego wpływu na zdrowie, warto tę roślinę uprawiać we własnym ogrodzie. Jego pielęgnacja jest prosta, a przestrzegając kilku podstawowych zasad, liście będą rosły szybko i zdrowo.

Lubczyk możemy zarówno wysiać, jak i umieścić w gruncie gotową sadzonkę. Pod osłony siejemy już w kwietniu, natomiast do gruntu na przełomie maja i czerwca. W czerwcu wysadzamy także sadzonki lubczyku. Najpierw wybierzmy jednak odpowiednie miejsce dla rośliny.

Dobre stanowisko dla lubczyku

Zadbany lubczyk mocno się rozrasta, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste. Ta roślina - podobnie jak inne zioła - kocha ciepło i wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o regularnym, choć nie obfitym podlewaniu.

Aby nie doprowadzić do zagniwania cennych korzeni lubczyku, niezbędny jest dobry drenaż podłoża. Ziemię pod lubczykiem możemy zmieszać z drobnym tłuczniem lub keramzytem, a sama gleba powinna być lekka i żyzna, bogata w próchnicę. Ważne jest także jej regularne nawożenie.

Czym nawozić lubczyk?

Chociaż lubczyk nie jest specjalnie wymagający co do stanowiska, to wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które należy mu dostarczać wraz z nawozem. 

Aby liście były smaczne i zdrowe, lepiej unikać preparatów chemicznych, a stosować w pełni ekologiczne nawozy naturalne. Najlepszym sposobem na zdrowy rozrost lubczyku jest rozsypywanie pod roślinami kompostu w odstępach kilkutygodniowych. Zabieg ten należy powtarzać przez cały okres wegetacji.

Dbaj o swój lubczyk

Nawożenie to główny, ale nie jedyny zabieg pielęgnacyjny w uprawie lubczyku. Bardzo ważne jest także usuwanie kwiatów z rośliny. Regularnie pozbywając się pędów kwiatowych, pobudzimy lubczyk do rozwoju smacznych liści.

Tak pielęgnowany lubczyk będzie gotowy do zbioru przez całe lato. Jego młode liście można spożywać świeże, ale doskonale nadają się one również do suszenia lub przygotowania pasty, którą możemy zamrozić lub zamknąć w słoiczkach z dodatkiem oliwy.

Zobacz także: