Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ślimaki lgną do domowej roboty proszku. Po chwili padają
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.06.2024 14:13

Ślimaki lgną do domowej roboty proszku. Po chwili padają

Ślimaki
Fot. YouTube/ ogród na co dzień

Właśnie trwa prawdziwa inwazja ślimaków w naszych ogrodach. Ofiarami tych mięczaków padają sadzonki warzyw i owoców, a także kwiaty. Jeśli chcemy ocalić swoje uprawy, musimy działać błyskawicznie.

Zmasowany atak ślimaków zahamujemy jedynie radykalnymi środkami. Gdy szkodniki wyrządzają poważne szkody w ogrodzie, warto zastosować domowy proszek, który definitywnie się z nimi rozprawi.

Zwalcz ślimaki raz na zawsze

Populację ślimaków w ogrodzie możemy ograniczyć domowymi sposobami. Przed atakami na rośliny powstrzyma je specjalna bariera ochronna z roślin, możemy także zastosować taśmę miedzianą oraz pułapki z piwa. W obliczu inwazji szkodników te metody mogą się jednak okazać niewystarczające.

Nie oznacza to jednak, że na walkę ze ślimakami musimy wydać krocie, kupując niebieskie granulki. Skuteczny proszek na te mięczaki przygotujemy samodzielnie.

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy walkę ze szkodnikami prowadzimy na większą skalę - w takiej sytuacji kupowanie kolejnych preparatów chemicznych wiązałoby się ze sporym uszczupleniem domowego budżetu.

Domowy proszek na ślimaki

Sklepowe niebieskie granulki mają jeszcze jedną poważną wadę. Oprócz tego, że sporo kosztują, są niebezpieczne dla zwierząt. Tym bardziej warto przygotować domowy środek, który nie wyrządzi krzywdy innym stworzeniom i nie wpłynie negatywnie na środowisko.

Do przygotowania domowego proszku fosforanowego na ślimaki potrzebny będzie spożywczy kwas fosforowy oraz żelazne odpady, np. druty czy kształtowniki. Dzięki nim uzyskamy fosforan żelaza - związek, który pomoże wyeliminować ślimaki z ogrodu.

Jak przygotować środek na ślimaki?

Aby uzyskać fosforan żelaza, najpierw należy połączyć kwas fosforowy z wodą w stosunku 1:2. Pamiętajmy, że zawsze dodajemy kwas do wody! Wystarczy niewielka ilość roztworu o objętości kilkunastu mililitrów.

Gotową miksturą pokrywamy metalowe elementy przy pomocy pędzla. Pomalowane w ten sposób części zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie żelazne elementy myjemy wrzątkiem, usuwając pozostałości kwasu.

Aby uzyskać fosforan żelaza do wyrobu proszku na szkodniki, musimy zetrzeć lub zeszlifować wierzchnią warstwę utworzoną na powierzchni metalowych odpadów. Do tej czynności przydadzą się rękawice i okulary ochronne. Proszek uzyskany ze szlifowania zbieramy do pojemnika wyłożonego woreczkiem ochronnym. 

Użyj fosforanu żelaza i pozbądź się ślimaków

Gotowy fosforan żelaza możemy w ogrodzie wykorzystać na kilka sposobów, by zwalczyć ślimaki. Rozpuszczając zaledwie gram pozyskanego pyłu w wodzie, przygotujemy oprysk na rośliny. W tak przygotowanym roztworze możemy też zanurzyć przysmaki ślimaków, np. liście sałaty. Zwabione mięczaki chętnie sięgną po zatrute kąski.

Jeszcze lepiej działa papka rozłożona na grządkach, którą przygotujemy z dodatkiem apetycznych dla ślimaków składników, takich jak piwo, mączka kukurydziana czy gotowana pszenica. Dodajmy do mikstury trochę sproszkowanego fosforanu żelaza, by pozbyć się szkodników raz na zawsze.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Ogród na co dzień na YouTube.

Zobacz także: