Jak prawidłowo obrywać liście pomidorów?
Usuwanie liści pomidorów to popularna praktyka, którą wykorzystuje wielu ogrodników. Jeśli wiecie, jak przeprowadzić ten proces, możecie na tym wiele skorzystać.
Jednakże niepoprawne przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny zwiastować będzie same kłopoty. Czy znacie kolejność obrywania liści? Ma ona niebagatelne znaczenie.
Dlaczego warto obrywać liście pomidora?
Jeśli kiedykolwiek uprawialiście własne pomidory, z pewnością wiecie, do jakich rozmiarów potrafią rozwinąć się te krzaczki. Niestety, wraz z rozwojem rośliny jej liście stają się coraz bardziej podatne na łamanie.
Rozwiązaniem jest oczywiście podwiązywanie pomidorów, ale i to nie wystarcza. Dlaczego? Otóż jeśli chcecie cieszyć się dorodnymi plonami, musicie w pewien sposób ograniczyć wzrost krzaczka.
W przeciwnym razie roślina zamiast wkładać energię w wytwarzanie owocu wykorzysta ją do dalszego rozwoju krzewu, co działa tylko i wyłącznie na naszą niekorzyść.
Jak obrywać liście pomidora?
Liście pomidora zawsze obrywamy z dołu do góry, dbając o to, by pozostawić w stanie nienaruszonym najbardziej dorodne pędy. Co ważne, nie musimy wykorzystywać do tego celu sekatora.
Wystarczy, że nagniemy gałązkę w górę i w dół, a ta z łatwością zostanie złamana. To znaczące ułatwienie obrywania ogonków liściowych dające gwarancje, że nie uszkodzimy przypadkowo centrum rośliny.
Jednorazowo warto usunąć 3-4 ogonów liściowych, szczególnie tych najbliżej podłoża. Ogranicza to procesy gnilne, które zachodzą na liściach mających kontakt z ziemią.
Zaufaj patentowi doświadczonych ogrodników
Ogrodnik z kanału infouprawa na YouTubie zaleca pozostawienie 2-3 ogonków liściowych pod gronem owoców pomidorów, aby nie naruszyć swoich plonów.
Mężczyzna zaleca przerzedzenie krzaczka pomidora w taki sposób, aby ograniczyć rozwój chorób grzybowych. Zaleca on usuwanie ogonki liściowe sąsiadujące z owocami dopiero wtedy, gdy pomidory powoli zaczynają nabierać pięknego, czerwonego koloru.
Dzięki temu w każdym roku cieszy się on bogatymi plonami, a jego rośliny rozwijają się w poprawny sposób. Drodzy Czytelnicy, czy znaliście ten patent pielęgnacyjny? Jeśli nie, koniecznie go wypróbujcie, a nie poznacie własnej uprawy .
ZOBACZ TAKŻE:
- Prognoza pogody: zimne powietrze napływa do Polski
- Zalej wodą kilka zapałek. Rośliny to uwielbiają
- Nawóz dla fasolki szparagowej i pomidorów
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTubie