Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak uprawia się bób? Złote rady
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.02.2024 14:02

Jak uprawia się bób? Złote rady

bób
YouTube / infouprawa

Obniża cholesterol, jest bogaty w witaminy oraz minerały i wspomaga walkę z zaparciami. Jest wyjątkową przekąską, jednak sezon na niego trwa naprawdę krótko. Pyszny bób możemy jeść od czerwca do lipca. Czy wyrośnie w naszym ogrodzie?

Niewiele osób myśli o tym, żeby zasadzić bób we własnym ogrodzie, ale zdecydowanie warto to zrobić. Dobrze radzi sobie w polskich warunkach. Poznaj tajniki hodowli bobu.

Bób z własnego ogrodu? To możliwe

Bób nie ma dużych wymagań. Spokojnie możemy zasadzić go w naszym ogrodzie i od czerwca do lipca cieszyć się jego smakiem. Zanim jednak zabierzesz się za uprawę bobu, dowiedz się, jakie ma wymagania.

Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla rośliny odpowiednie stanowisko. Najlepiej bób czuje się w miejscu pełnym słońca. Roślina jest odporna na przymrozki i możemy uprawiać ją po prostu w gruncie.

Kolejną kwestią jest gleba. Dla bobu możemy wybrać ziemię próchniczą. Bardzo ważne, żeby gleba nie była zbyt kwaśna. Za tym roślina zdecydowanie nie przepada. Jak i kiedy sadzić bób?

bób
YouTube / infouprawa

Jak uprawiać bób w ogrodzie?

Bób jest rośliną jednoroczną. Możemy zdecydować się na wysianie bobu bezpośrednio do ziemi lub wcześniej przygotować sadzonki. W przypadku rozsady możemy spodziewać się plonów trochę wcześniej.

Kiedy należy siać bób? W przypadku siewu na rozsadę możemy zacząć już pod koniec lutego. Natomiast jeśli decydujemy się siać od razu do gruntu, musimy poczekać do połowy marca.

Bób siejemy jak najwcześniej, kiedy tylko warunki na zewnątrz nam na to pozwolą. Warto wiedzieć, że nasiona rośliny zaczynają kiełkować już w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Jak dbać o nasze sadzonki?

Jak często podlewać bób?

Jeśli zdecydujemy się na sadzonki, zaraz po wysianiu należy je podlać. Inaczej wygląda sytuacjach, kiedy siejemy bezpośrednio do gruntu. W takiej sytuacji musimy zwrócić uwagę na to, czy gleba jest wilgotna.

Bobu po zasadzeniu do gruntu nie podlewamy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której gleba jest wyjątkowo sucha. Jeśli zabierzesz się już teraz za przygotowywanie sadzonek, jeszcze w tym roku możesz liczyć na pyszny bób prosto z ogrodu.

bób
YouTube / infouprawa

Zdjęcia pochodzą z kanału „infouprawa” na YouTube.

Zobacz także: