DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jakie są najlepsze naturalne nawozy do malin? Wybraliśmy 3
Fot. canva/Pirotechnik, canva/Campus Production z Pexels

Jakie są najlepsze naturalne nawozy do malin? Wybraliśmy 3

28 maja 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Wiele osób nawozi maliny chemicznymi środkami. Są one skuteczne, jednak nieobojętne dla roślin i naszego organizmu. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 najlepsze nawozy dla malin: gnojówka z pokrzywy, gnojówka z żywokostu i kompost.

Są one w pełni ekologiczne, a krzaczki rosną po nich jak na drożdżach. Jak je przygotować i jak często dokarmiać nimi rośliny w warzywniku?

Nawożenie malin. Wszystko, co musisz wiedzieć

Nawożenie malin jest kluczowe, aby krzaczki były silne i odporne na choroby. Wzmacnianie roślin należy wykonać 2- 3 razy w roku. Wczesną wiosną i jesienią wykorzystajmy naturalny kompost. Latem natomiast postawmy na gnojówkę z roślin, które z pewnością mamy w ogrodzie.

Gnojówka z żywokostu i pokrzyw dostarcza malinom potężnej dawki azotu. Substancja ta jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu krzaczków i zawiązywania owoców. Ponadto w gnojówkach znajdują się inne związki, między innymi witaminy z grupy B, magnez, fosfor, potas, krzem.

Kompost z kolei wzmocni zarówno krzaczki, jak i ich systemy korzeniowe. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować najlepsze nawozy pod maliny. Zapomnij o chemicznych środkach. Domowe środki są w pełni ekologiczne, skuteczne i nie zapłacisz za nie ani grosza.

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami
Połącz je z octem i wlej do butelki. Specyfik wykurzy ziemiórki, meszki i inne muchy

Gnojówka z żywokostu lub pokrzyw

Jak zrobić gnojówkę? Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować gnojówkę z pokrzyw, czy żywokostu, sposób fermentacji jest taki sam. Jedyne, czego potrzebujesz, to 10 l wiadro lub beczka, siatka np. po ziemniakach, 1 kg pokrzywy lub żywokostu, gazy i wody.

Rośliny posiekaj, włóż do siatki, zawiąż i przełóż do wiadra. Wlej wodę i przykryj gazą, żeby ochronić gnojówkę przed owadami. Pojemnik odstaw na 2 tygodnie w zacienione miejsce w ogrodzie. Co kilka dni przemieszaj gnojówkę.

Krzaczki podlewaj po rozcieńczeniu gnojówki w proporcjach 1:10 z wodą. Możesz wykonać z niej także oprysk na liście, jeśli zauważysz pleśń, przędziorki lub mszyce.

gnojówka na maliny.jpg
canva/robertprzybysz

Kompost z resztek organicznych wzmocni rośliny

Wybierz odpowiedni kompostownik. Powinien mieć pojemność nie mniejszą niż 1m3. Pojemnik nie powinien mieć dna, żeby dżdżownice mogły pracować i przerabiać rośliny. Ponadto w ścianach bocznych powinny znajdować się otwory wentylacyjne.

Do kompostownika możesz śmiało wrzucać skoszoną trawę, reszty ściętych roślin, resztki warzyw , suche liście, skorupki jaj. Do pojemnika nigdy nie wrzucaj resztek zwierzęcych, np. z obiadu, ani zepsutych i nadgniłych warzyw, ponieważ zniszczysz cały kompost.

Kompost przemieszaj co jakiś czas i rozłóż pod krzaczki malin na początku lata. Kompost doskonal sprawdzi się także wczesną wiosną, kiedy będziesz przygotowywać ziemię po zimie. Składniki odżywcze zawarte w produkcie organicznym wzmocnią maliny i będą odporne na choroby.

Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony
Stary pień w ogrodzie nie będzie problemem. Wystarczy go zasypać, zniknie sam
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy