DomekIOgrodek.pl Kuchnia Jego kwiaty są przesłodkie i wyśmienicie smakują. Polacy zapomnieli
Fot. Canva/seven75, Getty Images

Jego kwiaty są przesłodkie i wyśmienicie smakują. Polacy zapomnieli

18 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Czarny bez to bardzo ciekawa roślina, która poza właściwościami prozdrowotnymi i pięknym wyglądem, urozmaicającym nasz ogród, może również być ciekawym dodatkiem do dań.

Czy wiedzieliście o jego mnogości zastosowań. Jeśli nie, koniecznie się z nimi zapoznajcie i posadźcie go w swoim ogrodzie. Kiedyś roślina ta rosła niemalże u każdego Polaka. Może pora powrócić do tradycji?

Czym jest czarny bez?

Czarny bez to roślina z gatunku piżmaczkowatych, chociaż dawniej zaliczano ją do roślin bzowatych. Nazywany także bzem lekarskim, czy aptecznym, jest gatunkiem bardzo popularnym w Europie.

Roślina ta pochodzi jednak nie ze starego kontynentu, a z okolic basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe, jest także popularna w Maroko, Algierii, czy Tunezji, a także na Półwyspie Iberyjskim i Apenińskim.

Od jego pochodzenia o wiele ciekawsze są jego prozdrowotne właściwości i mnogość zastosowań. Czy wiedzieliście, że po obróbce termicznej roślinę tę można spożywać?

Czarny bez 2.jpg
Fot. Canva/Alain de Maximy

Właściwości czarnego bzu

Czarny bez zawiera bardzo cenne olejki eteryczne, flawonoidy oraz garbniki i sole mineralne. Dzięki temu znalazła swoje zastosowanie jako roślina lecznicza oraz cenny składnik kosmetyków. Wykorzystywano ją między innymi do pobudzenia laktacji. Co ważne roślina ta wykazuje także właściwości napotne i przeciwzapalne.

Co ciekawe uprawa czarnego bzu nie jest trudna. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań i może rosnąć niemalże wszędzie, w pełnym słońcu lub półcieniu. Należy pamiętać tylko o tym, aby wykorzystywać jako sadzonki cienkie pędy, gdyż ukorzenią się one znacznie lepiej, niż grubsze odpowiedniki.

Nietypowe zastosowanie czarnego bzu

Czy wiedzieliście, że z czarnego bzu można przygotować nietypowe nadzienie do naleśników? Wystarczy wymoczyć je przez 2 godziny w wodzie, wysuszyć, a następnie oberwać kwiatki i zmiksować je na drobny proszek. Ten usmażony na rozgrzanej patelni z dodatkiem tłuszczu nadaje się do spożycia.

Jeśli zatem szukacie rośliny , która poza ozdobieniem waszego ogrodu będzie mogła zostać wykorzystana do produkcji nalewek, konfitur, czy domowych medykamentów, czarny bez powinien zagościć w Waszym ogrodzie.

ZOBACZ TAKŻE:

Posadź przy pomidorach. Dawna jak świat metoda na duże plony
Kluczowy zabieg pomidorów. Wykonuj regularnie, a zbiory będą wielkie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy