Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jesienią truskawki wymagają szczególnej pielęgnacji. Zrób to już teraz, a obrodzą jak nigdy
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 03.10.2023 08:21

Jesienią truskawki wymagają szczególnej pielęgnacji. Zrób to już teraz, a obrodzą jak nigdy

truskawki
Canva/polaris17, Canva/happy_finch

Truskawki to jedne z ulubionych owoców Polaków. Przepadają za nimi nie tylko dzieci. Są składnikiem wielu pysznych deserów, ale doskonale smakują też prosto z krzaków. Aby cieszyć się własnymi truskawkami, trzeba się niestety napracować. 

Jeśli zadbamy o nie jesienią, w czerwcu będziemy zrywać dorodne owoce. Kilka prostych zabiegów pomoże utrzymać krzaczki truskawek w dobrym stanie w zimowym okresie. Ważne, aby wykonać je w odpowiednim momencie jesieni.

Jesienią warto zadbać o truskawki

Pierwszym ważnym zadaniem ogrodnika jesienią jest przycięcie krzaczków truskawek. Usuwamy uschnięte lub chore pędy i liście. Pędy skracamy do trzech czwartych długości i przerzedzamy krzaczki.

Dzięki temu truskawki w kolejnym roku będą miały silne pędy i będą lepiej owocować. Zabieg ten powinien też wzmocnić ich naturalną ochronę przed rozwojem chorób.

Kolejnym zadaniem jest odchwaszczenie truskawek. Najlepiej przeprowadzić je ręcznie w październiku. Następnie przechodzimy do kolejnej czynności, którą musimy wykonać. Zapewni nam ona bogate zbiory w przyszłym roku.

ruskawki (1).jpg
Canva/lzf, Getty Images

Nawożenie truskawek jesienią. Pomijamy jeden składnik

Nawożenie truskawek jesienią to również bardzo ważny zabieg. Pamiętajmy, aby użyć nawozu przeznaczonego do stosowania jesienią, który nie zawiera azotu. Azot może pobudzać roślinę do wzrostu, a tego jesienią nie chcemy.

Nawóz bogaty w: fosfor, potas, wapń, siarkę, cynk i mangan odpowiednio przygotuje nasze truskawki do zimy i wzmocni ich odporność na niskie temperatury czy dużą wilgotność.

Jak zabezpieczyć truskawki przed zimą?

Truskawki możemy też obsypać popiołem drzewnym lub mączką bazaltową. Następnie dobrze jest pokryć je świeżym lub granulowanym obornikiem. W ten sposób dostarczymy sadzonkom niezbędnych składników odżywczych.

Pamiętajmy o okryciu roślin przed zimą. Tylko w ten sposób będą zabezpieczone przed mrozem. Tu nieodzowna może okazać się agrowłóknina. Bez niej nasze sadzonki nie przetrwają najchłodniejszej pory roku.

ruskawki.jpg
Canva/fabian cho, Getty Images

Zobacz także: