DomekIOgrodek.pl
ogród

Canva.com

Kiedy najlepiej zakładać ogród i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie? Odpowiedział nam profesjonalista

7 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Kiedy przychodzi jesień, wiele osób zastanawia się, czy zakładanie ogrodu lub jego niewielki remont przełożyć na wiosnę. Porozmawialiśmy na ten temat z profesjonalistą - inżynierem ogrodnictwa Michałem Ściblakiem, który rozwiał wszelkie nasze wątpliwości. Okazuje się, że każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, które warto wykorzystać i też kilka niuansów, których trzeba być świadomym, by nie zaliczyć ogrodowej wpadki.

Zdaniem Michała Ściblaka nie ma wielkiej różnicy, czy ogród zakładamy wiosną, czy jesienią. Tak naprawdę można aranżować go przez cały okres wegetacyjny, czyli od początku marca, nawet do końca listopada. Wszystko jednak zależy od panujących warunków atmosferycznych.

Kiedy najlepiej zakładać ogród?

- Tak naprawdę z mojego punktu widzenia nie ma wielkiej różnicy. Ogrody zakładamy przez cały okres wegetacyjny. Jest to okres, w zależności od warunków atmosferycznych, od początku marca do nawet końca listopada. Podkreślam, wszystko zależy od obecnie panującej pogody, podane terminy są już naprawdę skrajne. Jeśli zaś chodzi o zakładanie ogrodu od strony praktycznej, oraz z punktu widzenia zleceniodawcy, jest parę różnic między założeniem ogrodu na wiosnę lub jesień - zaznaczył Michał.

Po pierwsze, jak twierdzi specjalista, musimy być świadomi, że nie wszystkie rośliny będą dostępne o każdej porze roku. Są rośliny, których nie dostaniemy wiosną, ze względu na to, że sadzone są jesienią. Takie rośliny to np. rośliny cebulowe, tj. tulipany, narcyzy, czy czosnki. Z kolei na wiosnę niedostępne będą takie gatunki jak wrzosy, czy wrzośce. Z tym problemem jednak możemy sobie poradzić, lecz trzeba będzie poczekać na pojawienie się na rynku wybranych roślin, których do tej pory nie było i dosadzić je w późniejszym terminie na odpowiednich stanowiskach.

- Drugą sprawą jest „dojrzałość roślin”. Dojrzałość, mam tu na myśli okres, w którym roślina jest najbardziej ozdobna, przydatna ogrodowi. Rośliny tj. byliny, trawy w szkółkach, centrach ogrodowych wiosną stoją w doniczkach i tak naprawdę nie widzimy nic - tylko krótko przycięte części nadziemne. Dopiero wraz z nadejściem lata widzimy pojawiające się liście czy też kwiaty, które są główną cechą ozdobną danej rośliny. Jesienią, rośliny, które były ozdobne latem z kwiatów, zaczynają być ozdobne z liści.

hortensja

Hortensja zmienia kolor przez jeden błąd

CZYTAJ DALEJ

Dlatego, jak zauważył Michał Ściblak, trzeba brać pod uwagę, to kiedy kupujemy rośliny. Najlepiej znaleźć wybraną roślinę w internecie, zobaczyć jej walory estetyczne, to jak rośnie, z czego jest ozdobna, oraz co najważniejsze, sprawdzić jej wymagania glebowe.

- Wyróżniamy rośliny w doniczce, oraz kopane z gruntu. Rośliny w doniczkach, są dostępne w szkółkach praktycznie przez cały sezon wegetacyjny i możemy je sadzić od razu po kupieniu. Rośliny kopane z gruntu teoretycznie też dostępne są przez cały sezon, ale, i tu jest bardzo ważna uwaga, rośliny z gruntu zalecam kupować jesienią! Z tej racji, że rośliny z gruntu sadzone jesienią znacznie lepiej się przyjmują niż sadzone wiosną czy latem. Jest to spowodowane tym, że rośliny jesienią kończą swój okres wegetacyjny, czyli po ludzku mówiąc, idą spać. Soki nie krążą tak intensywnie jak w środku okresu, a więc roślina nie potrzebuje aż tylu składników pokarmowych do wyżywienia rośliny. Jak wiemy składniki pokarmowe, pobierane są przez rośliny dzięki korzeniom, które podczas wykopywania z gruntu są uszkadzane. To samo tyczy się roślin przesadzanych, które chcemy zostawić w ogrodzie, lecz koncepcja ogrodu się zmienia i jesteśmy zmuszeni przesadzać rośliny. Moja uwaga, jeśli mamy dużo roślin do przesadzenia a chcemy, aby jak najwięcej ich przeżyło, poczekajmy z realizacją ogrodu do jesieni.

Zakładanie ogrodu wiąże się również z jego pielęgnacją. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wyróżnił ogrodnik, jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody.

- Coraz więcej osób może sobie pozwolić na system automatycznego nawadniania, który w niewyobrażalny sposób ułatwi nam utrzymanie ogrodu w odpowiedniej kondycji. Dzisiejsze systemy nawadniające są na tyle precyzyjne, że spokojnie możemy zapomnieć o podlewaniu roślin czy też trawnika na naszej działce nawet w najbardziej upalne dni. Rośliny młode, świeżo posadzone, wymagają znacznie większej ilości wody z racji małego systemu korzeniowego. Dlatego też, jeśli chcemy założyć ogród, a nie mamy funduszy na założenie automatycznego nawadniania, polecałbym zakładać ogród jesienią.

Inżynier podał bardzo prosty powód. Rośliny niedawno posadzone potrzebują większej ilości wody, a jeśli do tego dodamy fakt, że gdy posadzimy je wiosną, będą musiały przetrwać też letnie upały, a co za tym idzie, parowanie wody wzrośnie kilkukrotnie w porównaniu do jesieni, rośliny z małym systemem korzeniowym, bez automatycznego nawadniania mogą nie przetrwać.

- Rośliny sadzone jesienią mają więcej czasu na dobre ukorzenienie się oraz rozgałęzienie systemu korzeniowego, przez który, będą pobierać znacznie więcej wody latem od roślin sadzonych wiosną.

Michał Ściblak podkreśla, że nie oznacza to, że jeśli zasadzimy rośliny jesienią, możemy o nich zapomnieć w następnym roku. W żadnym wypadku! Rośliny przez pierwsze 3 lata aklimatyzują się w naszym ogrodzie. Dopiero później tak naprawdę zaczynają swój naturalny rozwój. Do tego czasu potrzebują starannej opieki, a w tym regularnego podlewania.

Jakie rośliny sadzić wiosną, a jakie na jesień?


Jak zauważył inżynier, okres sadzenia zależy od gatunku. Wszystkie rośliny mają swoje zastosowanie, które decyduje o tym, kiedy możemy wysadzać je do gruntu. Inny termin będzie obowiązywał nas w przypadku roślin ozdobnych z kwiatów, inny, gdy będziemy mieć do czynienia z roślinami cebulowymi, czy tymi przeznaczonymi na zbiór.

- Rośliny ozdobne z kwiatów najlepiej sadzić wiosną, aby cieszyć się ich walorami jeszcze w tym samym roku po posadzeniu. Zawsze, jeśli się spóźnimy z posadzeniem roślin kwitnących, a mają one jeszcze walory ozdobne dzięki liściom, możemy je również posadzić i cieszyć się ich pięknem, gdy jesienią liście zaczną się przebarwiać. Rośliny iglaste, które ozdobne są przez cały rok, możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Natomiast rośliny z przeznaczeniem na zbiór, np. jabłoń, czereśnia możemy sadzić zarówno wczesną wiosną jak i jesienią. Wczesną wiosną, dlatego, że gdy posadzimy je za późno, nabrzmiałe pąki kwiatów opadną, bo roślina nie zdąży się w porę zakorzenić. Rośliny cebulowe możemy nabyć jesienią i wtedy też musimy je posadzić, aby wraz z nadejściem wiosny cieszyły nas swoim urokiem.

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

  • Rośliny chronione w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl

Czy nadajesz się na architekta krajobrazu?

Pytanie 1 z 4

Co to jest patio?

Katarzyna AugustyniakAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Które rośliny sadzić w sierpniu? Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czytaj więcej >

Ogród

Jak zadbać o rośliny w upalne dni?

Czytaj więcej >

Ogród

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

Czytaj więcej >

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >