Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kiedy siać koperek? Obok niego posiej te warzywa, będą smaczniejsze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.04.2024 14:38

Kiedy siać koperek? Obok niego posiej te warzywa, będą smaczniejsze

Koperek
Fot. Canva/PavelRodimov, Getty Images

Koperek to jedna z bardziej popularnych przypraw w polskiej kuchni. Dodajemy ją do ziemniaków, sosów, czy zup, nadając potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu.

Po co jednak kupować sklepowy koperek, skoro możemy wyhodować go samodzielnie? W niniejszym artykule przedstawimy Wam, kiedy i obok czego siać koperek, aby cieszyć się udanymi zbiorami.

Kiedy siać koperek?

Koperek można siać w różnych terminach niemalże przez cały rok. Aby zapewnić sobie stały zbiór kopru, należałoby go dosiewać co 2-3 tygodnie.

Pierwszy siew można wykonać już 15 kwietnia i tak systematycznie powtarzać go przez kolejne miesiące. Najważniejsze to przeczekać okres ewentualnych przymrozków, gdyż koper nie jest odporny na znaczne spadki temperatur.

Zioło to uprawiać możemy aż do października. Po 15 października jednak ponownie warto go posiać, na poczet wczesnego zbioru kopru w kolejnym roku.

Koperek 2.jpg
Fot. Canva/PavelRodimov, Getty Images

Jak siać koperek?

Sianie kopru jest stosunkowo proste. Roślina ta wymaga spulchnionej, przepuszczalnej i żyznej ziemi o pH na poziomie 5,5-6,5. Warto siać koper w miejscu osłoniętym od wiatru, aby mieć pewność, że ten nie połamie nam ziół.

Jeśli jednak zdecydujecie się na sianie kopru w doniczkach, powinny one być co najmniej 5-litrowe. Koperek niezależnie od rodzaju siewu należy zasiać na głębokości 1-2 cm. Sadząc go w rządkach, należy zachować około 20-30 cm odległości pomiędzy uprawami.

Jakie warzywa siać koło kopru?

Koper lubi obfite podlewanie oraz stosunkowo wysoką temperaturę (przekraczająca 20 stopni Celsjusza). Z tego względu warto posadzić go w towarzystwie ogórków, czy buraków.

Koperek odnajdzie się także w towarzystwie cebuli, fasoli, czy grochu. Nie powinien być jednak siany obok warzyw z rodziny selerowatych, gdyż rośliny te będą nawzajem ograniczać swój potencjał rozwojowy.

Ponieważ koperek doskonale rozwija się w sąsiedztwie innych roślin, nie zapomnijcie o jego nawożeniu. Poeksperymentujcie z nawozami do ogórków, czy cebuli, a wasz koper będzie piękny, jak nigdy dotąd.

Koperek 3.jpg
Fot. Canva/vikky_wild, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: