Kleszcze są wszędzie. Ta mapa pokazuje gdzie najwięcej
Łagodna i krótka zima sprawiły, że kleszcze pojawiły się w tym roku o wiele wcześniej. Mamy dopiero początek kwietnia, a już w niemal każdym województwie w Polsce odnotowano przypadki ugryzień pajęczaków.
Na mapie kleszczy widać wyraźnie, gdzie jest ich najwięcej. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli mieszkasz na obszarze zwiększonej aktywności, koniecznie zabezpiecz się przed ugryzieniem.
Kleszcze są nosicielami niebezpiecznych chorób
Z roku na rok odnotowujemy w Polsce coraz większą aktywność kleszczy. Są już nie tylko w lasach, na łąkach, czy parkach. Możemy spotkać je także w naszych ogrodach. Drzewa , krzewy, paprocie i inne, cieniolubne rośliny to dla nich idealne środowisko.
Mapa kleszczy, która dostępna jest na stronie ciemnastronawiosny.pl jasno wskazuje, w których województwach pajęczaków jest najwięcej. Jak się przed nimi chronić? Samo ugryzienie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne.
Pajęczaka dostrzegamy więc zwykle wtedy, gdy zdąży się już pożywić naszą krwią. Są one o tyle niebezpieczne, że są nosicielami boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu i innych chorób . Te, które wymieniliśmy są najgroźniejsze dla człowieka.
W tych województwach jest najwięcej kleszczy
Na portalu ciemnastronawiosny.pl znajduje się mapa kleszczy, która jest na bieżąco aktualizowana przez mieszkańców wszystkich województw. Już na jej podstawie możemy stwierdzić, że w tym roku czeka nas prawdziwa plaga pajęczaków .
Najwięcej przypadków ugryzienia przez kleszcze odnotowano w województwie mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Bardzo duża aktywność jest także w zachodniej części kraju i Małopolsce.
Jak chronić się przed kleszczami?
By chronić się przed kleszczami, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Buty za kostkę, długi rękaw są absolutnie niezbędne na spacer do lasu. Koniecznie zastosuj także specjalne preparaty, które stanowią skuteczną barierę.
Warto również skorzystać z naturalnych środków, których zapach odstrasza kleszcze . Przyjemny dla nas olejek waniliowy, miętowy, eukaliptusowy, czy goździkowy będą równie dobrze będą nas chronić przez ugryzieniem.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z portalu ciemnastronawiosny.pl
Zobacz także:
- Masowo pojawiają się w ogrodach. Nie rób tego, gdy je zobaczysz
- Nie siej rzodkiewki w tym terminie. Warzywa nie urosną
- Domowy oprysk na mszyce z dwóch tanich produktów