Larwy much wykluwają się w domach. Jeśli się pojawią, działaj od razu
Chociaż każdy dąży do tego, by mieć czysty, higieniczny i bezpieczny dom, często trudno uniknąć w nim obecności szkodników. Rozmaite owady - czy tego chcemy, czy nie - są naszymi nieodłącznymi towarzyszami.
Przykładem takiego pospolitego, domowego insekta, jest mucha. Owady te najczęściej wlatują z zewnątrz skuszone zapachem jedzenia. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie, gdy muchy rozmnażają się w domu i składają jaja, z których wylegają się larwy. Jak temu przeciwdziałać?
Larwy much wykluwają się w domach
Widok muchy w domu raczej nikogo nie dziwi. Często latają one w ciepłe dni, gdy z otwartych okien unosi się zapach resztek pożywienia. Nie zawsze jednak wystarczy odstraszyć je packą na muchy, by pozbyć się problemu.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że źródło plagi much znajduje się pod naszym dachem . Owady te chętnie składają jaja w domu, gdzie znajdują idealne ku temu warunki, szybko się namnażając i plądrując nasze mieszkania pod postacią larw.
Mucha domowa w stadium larwalnym ma jasny, kremowy kolor i od kilku mm do nawet 1 cm długości. Posiada także charakterystyczne prążki. Larwy te nie są duże, ale ich obecność bywa bardzo uciążliwa.
Skąd biorą się larwy much w domu?
Muchy wlatują do mieszkań zwabione zapachem rozkładającego się jedzenia, śmieci czy też zwierzęcych odchodów. Żywią się gnijącymi resztkami i w miejscach, które zapewniają im do dostęp do takiego pożywienia, składają jaja.
W domu miejscem bytowania larw muchy jest w związku z tym najczęściej kuchnia, a dokładnie wilgotne i zaciemnione miejsca np. w pobliżu śmietników lub za szafkami. Wystarczy im dostęp do płynnych resztek, by szybko rosły i błyskawicznie się namnażały, zajmując kolejne pomieszczenia w domu.
Sam widok oraz zapach larw powoduje dyskomfort, ale ich obecność może być także bardzo szkodliwa dla zdrowia . Owady te zanieczyszczają bowiem powierzchnie oraz produkty żywnościowe, przenoszą bakterie i zarazki. Trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.
Jak pozbyć się larw much?
Aby zapobiegać namnażaniu się much w domu, trzeba bezwzględnie dbać o porządek. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy przechowywać ganiających resztek pożywienia , np. rozkładającego się mięsa. Regularne opróżnianie śmietników to podstawa.
Plamy z napojów i innych produktów żywnościowych trzeba od razu zmywać , warto też zadbać o czystość akcesoriów, z których korzystają domowe pupile. Jeśli już przechowujemy jedzenie, to tylko szczelnie zamknięte. Pozbywajmy się zepsutych owoców, które przyciągają te szkodniki .
Jeśli zauważymy larwy, trzeba je natychmiast zwalczyć np. za pomocą octu. Muchy odstrasza także kwas cytrynowy i ocet jabłkowy. Wystarczy regularnie spryskiwać powierzchnie, by pozbyć się problemu.
Zobacz także:
- Nie wyrzucaj. Na szkodniku możesz zarobić
- Pozbądź się szkodników z drzew. Wystarczy woda i worek
- Mieszam z wodą i robię oprysk. Czerwce odpadają od roślin