DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Latem wykonuj regularnie. Papryka obrodzi jak marzenie
Fot. Shutter/Sunny_Smile

Latem wykonuj regularnie. Papryka obrodzi jak marzenie

4 lipca 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Uprawa papryki w przydomowym ogródku nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a obfite zbiory mamy gwarantowane. Przede wszystkim papryka potrzebuje odpowiedniej ziemi i stanowiska.

W okresie wzrostu należy pamiętać nie tylko o regularnym podlewaniu i nawożeniu sadzonek. Latem szczególnie ważna jest jeszcze jedna czynność. Wykonywana cyklicznie przyspieszy wzrost roślin i zapewni bogate owocowanie.

Co zrobić, by mieć obfite zbiory papryki?

Zacznijmy od podstaw. Papryka wymaga odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Przed posadzeniem sadzonek do gruntu upewnijmy się, że ziemia jest żyzna i bogata w próchnicę. Nie powinna być także ciężka. Paprykę sadzimy w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu.

Bardzo ważne jest również regularne podlewanie roślin. W okresie wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców jest to szczególnie istotne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, jednak nie przelana.

Latem zarówno paprykę, jak i inne warzywa i trawnik podlewamy wyłącznie z samego rana lub późnym wieczorem, gdy ziemia i rośliny nie będą nagrzane. Teraz skupmy się na nawożeniu i regularnym usuwaniu pędów. To klucz do obfitych zbiorów.

papryka.jpg
Fot. Canva/DLeonis

Nie zapomnij o nawożeniu

Papryka w okresie wzrostu potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Latem ważny jest również wapń. Raz w tygodniu rośliny podlewamy gnojówką z pokrzywy lub nawozem ze skórek bananów . Możemy sięgnąć również po nawozy humusowe. Zapewnią one papryce maksymalną ilość kluczowych pierwiastków.

2-3 razy w sezonie warto zastosować również opryski ze skorupek jajek. Dokładnie oczyszczone skorupki zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Opryski wapniowe stosuje się, by zapobiec zgniliźnie wierzchołkowej.  Choroba może zniszczyć uprawy.

Kluczowy zabieg w uprawie papryki. Wykonuj przez całe lato

Główne 2-4 pędy papryki podwiązujemy do palika. Słabsze usuwamy, by zapewnić cyrkulację powietrza i tym samym zapobiec powstawaniu chorób grzybowych wywołanych przez nadmierną wilgoć.

Przez całe lato, zaraz gdy tylko papryka zacznie owocować, usuwamy stopniowo liście. Liście te obrywamy z głównych pędów, zawsze od dołu do pierwszego rozgałęzienia. W ten sposób pobudzimy całą roślinę do wzrostu i tym samym zwiększmy plon.

papryka.jpg
Fot. Canva/Hans z Pixabay

Zobacz także:

Masz działkę ROD? Od lipca zapłacisz za nią dużo więcej
Te kwiaty przynoszą nieszczęście i biedę. Lepiej nie mieć ich w domu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy