Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Milion razy lepsze niż moskitiera. Komary nie mają cienia szans
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.06.2024 18:19

Milion razy lepsze niż moskitiera. Komary nie mają cienia szans

Komar
Fot. Roman Stelmach o przyrodziei/YouTube

Lato to czas, w którym najchętniej całymi dniami przesiadywalibyśmy nad wodą, oddając się radosnemu lenistwu. Niestety, to często zakłócają nam komary.

Z tego względu stosujemy na nie różnorodne specyfiki, za które wydajemy krocie, a które cechują się mniejszą lub większą skutecznością… a przecież wystarczy użyć domowych sposobów na komary, aby zapomnieć o problemie.

Dlaczego komary znowu gryzą?

Wbrew pozorom odstraszenie komarów od ogrodu wcale nie jest tak proste, jak nam się wydaje. Owad ten nie żywi się jedynie krwią człowieka. Atakuje również różne gatunki ssaków, ptaków i gadów. Jak na ironię, komary przyciąga naturalny zapach ciała, ale też woń potu.

Szczególnie korzystnym środowiskiem do ich rozwoju są wszelki stojące wody. Komarom wystarczy tymczasowa kałuża lub bagno, aby złożyć w tym miejscu jaja i 14 dniach cieszyć się dorosłym potomstwem.

Co ciekawe, w stojących akwenach wodnych niektóre gatunki komarów są nawet w stanie przeczekać suszę, czy zimę.

Komar 2.jpg
Fot. Canva/galitskaya

Poznaj domowy sposób na komary

Najprostszym sposobem na cieszenie się ogrodem bez tych insektów będzie zastosowanie domowych sposobów na komary. Warto wiedzieć, że komary nie tolerują zapachu kawy, czy roślin takich jak: bazylia, geranium, kocimiętka, komarzyca, koper włoski, lawenda wąskolistna, mięta, pelargonia, surmia.

Odstraszycie je również zapachem cytrusów (głównie skórki cytryny), czosnku i cebuli, a także terpentyny. Wystarczy środki te umieścić w okolicy okien, a przypadku skórki cytryny w okolicy zapalonej świecy, aby cieszyć się ogrodem i domem bez komarów.

Odśwież swój dom i zapomnij o komarach

Inny, domowy sposób na komary, polega na zastosowaniu olejków eterycznych. Komary unikają między innymi olejków: bazylikowych, cedrowych, eukaliptusowych, goździkowych, miętowych, paczulowych, rozmarynowych, szałwiowych, tymiankowych, czy z drzewa herbacianego.

Śmiało wiec możecie rozpalić w mieszkaniu aromatyczne kadzidełka, dzięki czemu nie tylko nadacie swoim wnętrzom niepowtarzalnego aromatu i klimatu, ale również w mig wypędzicie z nich wszystkie komary.

Komar 3.jpg
Fot. Canva/weerapatkiatdumrong, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Roman Stelmach o przyrodzie” na YouTubie