DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Moja lipa zawsze dobrze zimuje, gdy stosuje ten amerykański patent. Ogrodnicy go uwielbiają
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.11.2023 22:32

Moja lipa zawsze dobrze zimuje, gdy stosuje ten amerykański patent. Ogrodnicy go uwielbiają

Jak zimować lipę
YouTube / KSL Greenhouse Show

Zima dotarła do Polski. W wielu miejscach pojawił się pierwszy śnieg, a to oznacza poważne wyzwanie dla naszych roślin. Niektóre zabiegi możemy jeszcze zrobić i ochronić nasze rośliny przed chłodem.

Zwykle pamiętamy o roślinach, które nie przepadają za mrozem. Jednak co z drzewami? Wiele z nich też potrzebuje naszej ochrony. Podpowiem, jak zabezpieczyć lipę zimą. 

Niezwykłe właściwości lipy

W ogrodzie znajdziemy różne drzewka, kwiaty i krzewy. Przed zimą osłaniamy okazy, które nie lubią mrozu. Często w czasie jesiennych porządków w ogrodzie zapominamy o drzewach, a zwłaszcza o lipie. Jak przygotować drzewo na zimę?

Lipa ma niezwykłe właściwości, dlatego warto mieć ją w ogrodzie. Herbata z lipy łagodzi stan zapalny jamy ustnej i gardła. Będzie niezastąpiona w przypadku suchego kaszlu. Jednak jak przygotować lipę na chłodniejsze miesiące?

Zwykle pamiętamy o zabezpieczeniu drzewek owocowych. Niestety lipa często jest pomijana. Warto jednak osłonić jej pień jesienią. Dlaczego to takie ważne i co może jej zagrażać?

Jak zimować lipę
Canva / watcherfox, Getty Images

Jak zabezpieczyć pień lipy na zimę?

Zabezpieczenie lipy na zimę jest bardzo ważne. Przede wszystkim ten zabieg jest ważny w przypadku mniejszych drzewek. Lipa traci liście jesienią, a jej pień jest narażony na wiele niebezpieczeństw.

Przede wszystkim musimy osłonić lipę przed zwierzętami, które mogą zniszczyć jej pień. Najlepiej owinąć go w całości włókniną lub trzcinową matą. Dzięki temu nie tylko będzie osłonięta przed chłodem. Ochronimy delikatny pień przed szkodnikami.

W przypadku mniejszych okazów zwykle pamiętamy o zabezpieczeniu pnia. Dlaczego w niektórych przypadkach dobrze jest zabezpieczyć też starsze drzewka? Pień może źle znosić mocne zimowe słońce.

Pamiętaj o zabezpieczeniu lipy na zimę

Poza zwierzętami i chłodem lipie w zimie zagraża też słońce. Kiedy drzewa tracą liście, ich pień jest wystawiony na bezpośrednie i mocne promienie słoneczne. Mogą prowadzić do wysychania kory i jej pękania.

Drzewo z popękanym pniem jest narażone na wiele niebezpieczeństw. Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zabezpiecz pień jak najszybciej. 

Jak zimować lipę
Canva / Osobstist, Getty Images

Zobacz też: