Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Najlepszy środek na kurz. Wystarczy woda i 2 składniki
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.05.2024 14:04

Najlepszy środek na kurz. Wystarczy woda i 2 składniki

Kurz
Fot. Canva/Deyan Georiev, Canva/OduaImages

Kurz to zmora w każdym domu. Brzydko wygląda, szkodzi zdrowiu i wraca jak bumerang. Nieważne, jak często będziemy go ścierać, wkrótce powierzchnia mebli znowu pokryje się nieestetycznym pyłem.

Chociaż nie ma jednej skutecznej metody na całkowite wyeliminowanie kurzu z naszego otoczenia, możemy znacząco zmniejszyć jego ilość i przeciwdziałać jego osadzaniu się na meblach. Jak to zrobić?

Kurz szpeci i szkodzi zdrowiu

Osadzanie się kurzu na meblach to nie tylko kwestia estetyki. Chociaż zakurzone powierzchnie faktycznie źle się prezentują, to stanowią też źródło alergenów, jakimi są roztocza zawarte w kurzu.

Oprócz mikroorganizmów w skład kurzu wchodzi także drobna materia organiczna i nieorganiczna, która osadza się szczególnie na mocno elektryzujących się powierzchniach, a więc w pobliżu sprzętów RTV, na blatach, szafkach i półkach.

Aby zminimalizować osadzanie się kurzu, należy zastosować na meblach substancje antystatyczne, które zabezpieczą powierzchnie przed przyciąganiem drobinek pyłu. W tym celu warto wykorzystać produkty, które znajdziemy w każdym domu.

Kurz
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz

Co zastosować przeciwko kurzowi?

Jak to często bywa w przypadku domowych metod sprzątania, również w walce z kurzem czyszczenie ułatwi nam soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać ją z solą i gotową mieszanką posypać powierzchnie, po czym dokładnie odkurzyć.

Z kurzem poradzi sobie także… cynamon. Przyprawę mieszamy z wodą i gotowy płyn przelewamy do butelki z atomizerem, po czym spryskujemy nim zakurzone powierzchnie.

Z wodą możemy zmieszać także sok z cytryny lub olejki eteryczne. Najbardziej skuteczny będzie jednak ocet, zarówno zwykły, jak i jabłkowy.

Przepis na spray przeciwko kurzowi

Przepis na domowy spray przeciwdziałajacy osadzaniu się kurzu jest dziecinnie prosty. Wystarczy tylko szklanka wody, najlepiej destylowanej, w której rozcieńczymy ćwierć szklanki octu.

Roztwór możemy dodatkowo wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego. Dzięki temu kurz zwalczymy jeszcze skuteczniej, a spray będzie pięknie pachniał i roztoczy w domu przyjemny aromat.

Gotowy płyn przelewamy do pojemnika z atomzierem, dokładnie mieszamy i spryskujemy powierzchnie, a następnie przecieramy ściereczką z mikrofibry, dokładnie pokrywając meble przygotowaną mieszaniną.

Czyszczenie
Fot. Canva/nomadsoulphotos

Zobacz także: