Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Możesz przynieść je ze sklepu. Zniszczą całą żywność w kuchni
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.05.2024 16:49

Możesz przynieść je ze sklepu. Zniszczą całą żywność w kuchni

Zakupy, insekty
Fot. Shutter/Holger Kirk, Marek BAZAK/East News

Chociaż insekt, o którym wam opowiemy, nie jest tak popularny, jak mole spożywcze, potrafi wyrządzić nie mniejsze szkody w naszych zapasach.

Najgorsze jest to, że możemy przynieść go ze sklepu nieświadomie, a jego wyplenienie z kuchennych szafek może przyprawić o zawrót głowy. Czy znacie insekta o nazwie mącznik młynarek?

Czym jest mącznik młynarek?

Mącznik młynarek to stosunkowo nieduży owad, który może mierzyć do 14 mm długości. Nie mniej jednak może on wyrządzić wiele szkód naszym zapasom. Dorosłe osobniki poznamy po charakterystycznych różkach na głowie i kształcie przypominającym małego żuczka.

Jednakże larwy mącznika młynarka, są o wiele gorsze. Cechuje je niemała żarłoczność. Larwy te rozwijają się najczęściej w produktach mącznych. Żerują w piekarniach, czy na sklepowych magazynach.

Niejednokrotnie, w słoneczne, upalne lato, dorosłe osobniki mogą dostać się do naszego mieszkania przez okno. Niestety, insekty te szybko się rozmnażają.

mącznik młynarek.jpg
Fot. Canva/RealityImages

Jak rozpoznać żerowanie mącznika młynarka?

Obecność mącznika młynarka w produktach spożywczych poznacie po grudkach widocznych w mące. Często jest to nic innego jak jaja insekta oblepione mąką.

Larwy mącznika młynarka mają żółte zabarwienie, które wyraźnie wybija się z bieli mąki. Insekty te rozwijają się głównie w produktach sypkich, takich jak wspomniana mąka, ale również kasza, płatki zbożowe, czy otręby. Potrafią one nawet przegryźć się przez opakowanie.

Aby pozbyć się z domu nieproszonego gościa, niestety będziemy musieli wyrzucić wszelkie zainfekowane produkty spożywcze. Co prawda ich obecność nie jest groźna dla człowieka, ale przesianie wszelkich sypkich produktów, aby się ich pozbyć, graniczy niemalże z cudem.

Jak pozbyć się mącznika młynarka z domu?

Po pozbyciu się zainfekowanych produktów zaleca się dokładnie odkurzyć szafki i umyć je octem lub płynem do mycia naczyń, aby usunąć wszelkie złożone jajeczka. Warto zastosować również pułapki.

Specjalistyczne środki tworzone na bazie feromonów płciowych wabią samce w jedno miejsce, co pozwala na ocenienie stali inwazji. Niektórzy stosują również pułapki na promieniowanie ultrafioletowe, które za pomocą światła UV wabią insekty, a te przyklejają się do warstwy kleju.

Aby jednak mieć pewność, że mącznik młynarek nigdy nie zaatakuje waszych produktów spożywczych, przechowujcie je w szczelnie zamkniętych pojemnikach (najlepiej szklanych). Ponadto warto kontrolować produkty co 6 tygodni, czy czasem nie rozwijają się w nich insekty.

Zakupy i insekty 3.jpg
Fot. Canva/airdone, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: