Posadzisz obok jagody kamczackiej. Zbierzesz mało owoców
Jagoda kamczacka to ostatni hit wśród ogrodników. Smakuje wyśmienicie i jest istną witaminową bombą, przewyższając pod tym względem nawet uwielbianą przez Polaków borówkę amerykańską.
Od borówki różni się jeszcze jedną ważną kwestią - jest o wiele prostsza w uprawie i szybciej od niej dojrzewa. Nic więc dziwnego, że jagoda kamczacka szturmem podbija kolejne ogrody. Co warto wiedzieć o jej uprawie?
Jak uprawiać jagodę kamczacką?
Jagoda kamczacka ma niewielkie wymagania w porównaniu do borówki amerykańskiej, ale warto zapewnić jej dobre warunki, by zdrowo rosła i wydała liczne owoce. W tym celu zadbajmy przede wszystkim o odpowiednie stanowisko, które powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru.
Jeśli chodzi o wymagania glebowe, jagodzie kamczackiej wystarczy gleba lekko kwaśna, najlepiej dość żyzna. Ważne, aby była stale wilgotna.
Okres wegetacji jagody kamczackiej przypada dość wcześnie, dlatego krzewy sadzimy wczesną wiosną i po sezonie, pod koniec lata. Dla tej rośliny bardzo ważne jest także odpowiednie towarzystwo.
Co zasadzić obok jagody kamczackiej?
Optymalnym miejscem do zasadzenia jagody kamczackiej jest jagodnik, ale nie zawsze mamy miejsce w ogrodzie na taką wydzieloną strefę w ogrodzie. Jeśli jednak chcemy posadzić tę rośliną obok innych krzewów owocowych, niech będą to krzaczki czarnej porzeczki, w których towarzystwie jagoda kamczacka pięknie się rozwija.
Sadząc jagodę kamczacką, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednio dużego odstępu od innych roślin. Krzew ten ma tendencje do mocnego rozrastania się, dlatego potrzebuje nawet ponad metra odległości od innych krzaczków.
W bezpośrednim sąsiedztwie jagody kamczackiej możemy ewentualnie posadzić drobne zioła i rośliny o mniej rozbudowanym systemie korzeniowym, które nie będą konkurowały z jagodą o przestrzeń, wodę i substancje odżywcze z podłoża.
Tego nie sadź w pobliżu jagody kamczackiej
Niektóre gatunki będą konkurowały z jagodą kamczacką o wodę i składniki odżywcze, a inne zabiorą jej niezbędne światło słoneczne. Tych krzewów owocowych nie sadźmy więc w miejscach zacienionych przez drzewa.
Jagoda kamczacka będzie się źle czuła w sąsiedztwie roślin mocno zakwaszających glebę, gdyż w przeciwieństwie do borówki preferuje nieco wyższy odczyn podłoża.
Absolutnie należy unikać sadzenia w pobliżu jagody berberysów, które często wybieramy jako rośliny na żywopłoty i sadzimy je wzdłuż ogrodzeń.
Zobacz także:
- Oderwij je jak najszybciej. Główki czosnku i cebuli urosną
- Złoty nawóz do ogórków. Znakomite efekty
- Często jest w naszym ogrodzie. Lepiej nie dotykać tej rośliny