Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nawóz z bananów może zniszczyć rośliny. Wszystko przez 1 błąd
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.02.2024 14:10

Nawóz z bananów może zniszczyć rośliny. Wszystko przez 1 błąd

jak zrobić nawóz ze skórek banana?
YouTube/PoradnikOgrodniczy

Nawóz z bananów jest świetną opcją na odżywienie rośliny doniczkowych. Może pomóc nam uratować kwiaty w domu i wesprzeć rośliny w ogrodzie po zimie. Jak zrobić nawóz ze skórek banana? Wystarczy jeden błąd, a odżywka może niestety bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Źle przygotowany nawóz z bananów może być szkodliwy. Zanim ze skórek zrobimy odżywkę, musimy je odpowiednio przygotować. 

Jak zrobić nawóz z bananów?

Nawóz ze skórek po bananach może mieć wiele form. Przygotujemy z nich odżywkę w płynie, ale też suchy nawóz, który możemy dodać do ziemi. Wszystko zależy od tego, jaka forma jest nam potrzebna.

Skórki z bananów są bogate w składniki odżywcze, którą doskonale sprawdzą się jako wsparcie dla roślin doniczkowych. Jednak musimy pamiętać, że skórki bananów często pokryte są sporą ilością pestycydów. Jak zrobić nawóz ze skórek banana?

Pestycydy znajdujące się na skórkach bananów mogą źle wpływać na kondycję naszych roślin. Kwiaty i inne zamiast szybciej rosnąć, zaczną powoli marnieć. To właśnie dlatego pestycydów musimy się ich pozbyć. Jak to zrobić? Mycie pod bieżącą wodą nie wystarczy, musimy zrobić to inaczej.

skórki z banana
Canva / Images Professionals GmbH

Dzięki temu nawóz z bananów będzie bezpieczny

Nawóz z bananów jest fantastyczną opcją na wykorzystanie resztek. Jednak zanim go przygotujemy, musimy dokładnie umyć skórki. Przyda się do tego ciepła woda i soda oczyszczona.

Do miski wlewamy 1 l ciepłej wody, a następnie wsypujemy 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Gdy się rozpuści, wrzucamy skórki z bananów. Odstawiamy na 5 minut i dokładnie myjemy. W ten sposób pozbędziemy się pestycydów. Jak przygotować idealny nawóz?

Prosty przepis na nawóz z bananów

Do przygotowania nawozu będziemy potrzebować skórki z 3 bananów. Kroimy je, a następnie wrzucamy do słoika i zalewamy wodą. Odstawiamy słoik w ciepłe miejsce na 2-3 dni.

Po tym czasie całość odcedzamy i mieszamy z wodą w proporcji 1:1. Nasz nawóz ze skórek jest gotowy. Możemy podlewać nim kwiaty doniczkowe, ale również rośliny w ogrodzie, które po zimie będą potrzebowały odżywienia.

skórki z banana
Canva / Golib

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „PoradnikOgrodniczy” na YouTube

Zobacz także: