DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nie wyrzucaj liści rabarbaru. Zrobisz z nich oprysk i gnojówkę
Fot. Canva/Zbynek Pospisil

Nie wyrzucaj liści rabarbaru. Zrobisz z nich oprysk i gnojówkę

22 kwietnia 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

O ile łodygi rabarbaru chętnie wykorzystujemy do przygotowania kompotu, deserów i ciast, tak jego liście zwykle lądują w koszu. Ogrodnicy dodają je także do kompostu, jednak to niejedyne zastosowanie rośliny.

Z liści rabarbaru możemy przygotować zarówno oprysk, jak i gnojówkę. Mikstury wzmocnią warzywa, kwiaty i owoce. Dzięki nim skutecznie pozbędziemy się również szkodników żerujących w naszych ogrodach.

Wzmocnisz rośliny i pozbędziesz się szkodników

Liście rabarbaru warto wykorzystać w ogrodzie. Są bogatym źródłem potasu, magnezu, kwasu foliowego, żelaza. Zawierają również witaminę A, E i C. Związki te skutecznie ochronią nasze uprawy przed chorobami. Wzmocnią rośliny i zapewnią im prawidłowy wzrost.

Gnojówka i oprysk chronią także przed szkodnikami, a jeśli te już się pojawiły, szybko ich pozbędziesz. Oprysk z liści rabarbaru wykorzystasz do zwalczania przędziorków, mszyc burakowych i gąsienic.

Już po kilku zastosowaniach zauważysz, że na dobre pozbędziesz się szkodników, które niszczą twoje uprawy. Gnojówka liści rabarbaru przyda się natomiast do zwalczania ślimaków i mszyc .

liście rabarbaru.jpg
Fot. Canva/joannatkaczuk

Jak zrobić oprysk z liści rabarbaru?

Proporcje oprysku są następujące: na 5 l wody potrzebujesz 500 g świeżych liści. Rabarbar posiekaj drobno, by puścił więcej soku, następnie przełóż go do garnka. Wlej wodę i zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, przykryj pokrywką i zdejmij z gazu.

Gdy mikstura ostygnie, przecedź ją. Oprysk jest gotowy, nie trzeba go rozcieńczać. Przelej do pojemnika z atomizerem i spryskaj rośliny zaatakowane przez szkodniki. Wykonuj w słoneczny dzień, w ten sposób zwiększysz jego działanie.

Jak zrobić gnojówkę z liści rabarbaru?

Do przygotowania gnojówki potrzebujesz 2 kg świeżych liści oraz 15 l odstanej wody lub deszczówki. Liście posiekaj i przełóż do dużego pojemnika lub beczki. Zalej i pozostaw na tydzień lub dwa. Co dwa dni całość przemieszaj.

Pojemnik postaw w miejscu zacienionym, oddalonym od okien. Gnojówka nie pachnie przyjemnie. Nawóz będzie gotowy, gdy na powierzchni nie będą pojawiać się bąbelki. Mikstury również nie musisz rozcieńczać z wodą. Podlewaj nią ogród w pochmurny, bezdeszczowy dzień.

liście rabarbaru.jpg
Fot. Canva/Anchy

Zobacz także:

Tak pielęgnuję zamiokulkasa. Co chwilę wypuszcza nowe pędy
Woda to za mało. Wrzuć do wazonu, a bez postoi znacznie dłużej
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy