Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Sadzę koło borówek, owocują jak szalone. Sekret zdradziła mi babcia
Paulina Korzec
Paulina Korzec 20.04.2024 00:11

Sadzę koło borówek, owocują jak szalone. Sekret zdradziła mi babcia

Borówki
Fot. Canva Pro/tarmofoto

Borówka na dobre zadomowiła się w moim ogrodzie i spiżarni. Jest pyszna, zdrowa, a do tego wdzięczna w uprawie. Dzięki kilku prostym trikom od babci, w sezonie cieszę się pełnymi koszami owoców.

Czego potrzebują krzewy owocowe, by zdrowo rosły i pięknie obrodziły? Okazuje się, że oprócz słońca, wody i nawozu, przyda im się także odpowiednie sąsiedztwo. Babcia zdradziła mi, co posadzić obok borówek.

Polacy kochają borówkę amerykańską

Borówka to jeden z moich ulubionych owoców, który doskonale smakuje jako świeży dodatek do ciast i deserów, ale świetnie nadaje się także do przygotowywania przetworów, np. dżemu.

Stałe dostawy tych słodkich owoców w sezonie zapewnia mi własny ogródek. Właściwa pielęgnacja tej prostej w uprawie rośliny sprowadza się głównie do regularnego podlewania i nawożenia dwa razy do roku specjalnymi środkami.

Liczy się jednak to, jak potraktujemy nie tylko same krzewy, ale też ich otoczenie, a dokładnie to, co tam zasadzimy. Odkąd babcia podpowiedziała, które rośliny dobrze „dogadują się” z borówką, nie mogę narzekać na brak owoców.

Borówki
Fot. Canva Pro/liveslow

Te rośliny zasadź obok borówki

Dobre sąsiedztwo dla borówki to bliskość roślin, które po pierwsze nie zabiorą krzewom cennego światła słonecznego, a po drugie nie pozbawią ich niezbędnych składników odżywczych. Będą to gatunki preferujące kwaśny odczyn gleby i dzięki swoim właściwościom odstraszające szkodniki.

Borówka pięknie obrodzi w towarzystwie warzyw i ziół – rzodkiewki, cebuli, pietruszki, kopru, szczypiorku, bazylii i tymianku. W sąsiedztwie krzewów warto także posadzić kwiaty. Owoce polubią bliskość azalii, wrzosów, rododendronów oraz łubinu.

Babcia zdradziła mi również, że borówka amerykańska wręcz odżyje, jeśli zasadzimy ją obok szczawiu, żurawiny, jeżówki czy orlika, a także ogórecznika i melisy. Kwaśną glebę podobnie jak borówki lubią też iglaki.

Nigdy nie sadź tego w sąsiedztwie borówki

Okazuje się, że borówka ma nie tylko swoje preferencje co do sąsiedztwa, ale także wyraźne antypatie w tym temacie. Niektóre rośliny zabiorą borówce słońce i cenne substancje odżywcze.

Jak ognia unikajmy sadzenia w sąsiedztwie krzewów owocowych większych drzewek – jabłoni oraz rozłożystego orzecha. Przy tych gatunkach nasza borówka może wyraźnie osłabnąć i nie obrodzić.

Borówki
Fot. Canva Pro/Volga2012

Zobacz także: