Nigdy nie włączaj pralki o tej godzinie. Twój portfel ci podziękuje
Pralka to nieodłączne wyposażenie każdego mieszkania. Życie bez niej wydaje się o wiele gorsze, niż bez innych udogodnień współczesnego świata, żeby nie powiedzieć, że w ogóle jest ono niemożliwe.
Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak najlepiej i najbardziej efektywnie wykorzystywać wasze urządzenie? W poniższym artykule zdradzimy wam, kiedy włączać pralkę, aby nieco zaoszczędzić.
Jak zaoszczędzić na praniu?
Gdy słyszycie hasło: „Kiedy włączać pralkę?” pewnie pierwsze, co przychodzi wam na myśl to odpowiedź: „Kiedy będzie pełna”. Prawdą jest, że pranie zaledwie kilku koszulek w pralce do zbyt ekonomicznych nie należy.
Szczególnie teraz, w dobie podwyżek cen poszczególnych mediów, kwestie ekonomiczne nabierają znaczenia. Spokojnie, wiemy, kiedy włączać pralkę , aby nie zapłacić za pranie fortuny.
Co ciekawe, wcale nie musicie ograniczać liczby prań. Wykorzystując odpowiednie metody, możecie nawet robić je częściej, a i tak zapłacicie mniej niż dotychczas.

Kiedy włączać pralkę?
Koszty prania zależne są od waszego urządzenia. Zwykle pralki oferują moc w przedziale 1000-2000 W. Wcale nie oznacza to, że najsłabsze urządzenie będzie najbardziej ekonomiczne. Średnio pralki zużyją około 0,7 – 1,5 kWh (według portalu gadzetomania.pl).
Oznacza to, że przeciętnie pranie będzie kosztować nas dosłownie kilka złotych, a miesięcznie nie powinno przekroczyć 30 zł. Mimo to możemy znacznie obniżyć koszt prania, jeśli tylko znamy dokładnie swoją taryfę energetyczną.
Jaką taryfę wybrać do prania?
W taryfie G11 koszt 1 kWh wynosi 90 groszy. Z kolei w nieco mniej popularnej taryfie G12, tańsza energia kosztuje 32 grosze, a droższa 62 grosze. Istnieje jeszcze taryfa G13, czyli wariant zmienny.
Jeśli korzystacie z taryf G12 i G13, dokładnie zastanówcie się, kiedy włączać pralkę. Jeśli wybierzecie godziny, w których płacicie za energię najmniej, wówczas możecie oszczędzić na rachunkach nawet do 50%.
Oczywiście oszczędzanie energii, to coś więcej niż pranie w odpowiednich godzinach. Wiedza na temat tego, kiedy korzystacie z najtańszej energii, pozwoli wam na używanie najbardziej „prądożernych” urządzeń w odpowiednich godzinach, co znacząco zredukuje wasze koszty .

ZOBACZ TAKŻE:
- Częsty błąd podczas zalewania ogórków małosolnych i kiszonych
- Rozsyp pod juką ogrodową. Będzie kwitnąć jeszcze dłużej
- Jak zagęścić trawnik? Koszenie to za mało