DomekIOgrodek.pl Aktualności Nowy rekord! Najcięższa dynia Polski waży PORAŻAJĄCO dużo
zdjęcie użytkownika Portal Ursynowski na Facebooku

Nowy rekord! Najcięższa dynia Polski waży PORAŻAJĄCO dużo

15 października 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Dynie olbrzymie cieszą się niemałą popularnością. Nie brakuje hodowców, którzy poświęcają wiele energii na wyhodowanie absolutnej rekordzistki. Marzeniem każdego z nich jest warzywo, które przekroczy tonę.

W tym roku padł absolutny rekord Polski. Dynia, która została zgłoszona do konkursu miała ponad 900 kg. Hodowca i wszyscy uczestnicy nie kryli emocji. W Ogrodzie Botanicznym PAN było wczoraj naprawdę gorąco.

Konkurs odbył się na warszawskim Ursynowie

Konkursy na największe i najcięższe dynie Polski co roku cieszą się olbrzymią popularnością. Ogrodnicy chętnie przyjeżdżają z różnych stron kraju, aby pochwalić się swoimi okazami. W tym roku jednak padł absolutny rekord.

Wczoraj Dzień Dyni odbywał się w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Konkurs na warszawskim Ursynowie zgromadził prawdzie tłumy. Oprócz gwoździa programu, czyli ważenia dyni, goście mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy placek, posłuchać tematycznego wykładu, czy kupić wyśmienite przetwory na jarmarku.

Do konkursu na najcięższą dynię Polski zgłosiło się 9 hodowców. Dynie ważone były przy pomocy przenośnika hydraulicznego. Wszyscy zastanawiali się, czy padnie nowy rekord. Na konkursie emocje sięgały zenitu.

najcięższa dynia Polski.jpg
canva/jmilard37

Padł absolutny rekord

Dynie, które zostały zgłoszone do konkursu były przeogromne. Dynia Elizabeth z Podlasia ważyła 221,1 kg. Nel z Podhala - 470 km, a dynia Zuza z Kaszub aż 492 kg. Żadna nie pobiła jednak dyni Dorotki.

Rekordowa dynia ważyła bowiem aż 907 kg. Tym samym hodowca pobił absolutny rekord Polski i zdetronizował poprzedniego króla. W 2022 roku konkurs odbył się we Wrocławiu. Dynia ważyła 893,5 kg.

Hodowcą rekordowej dyni jest Mateusz Dąbrowski z Podkarpacia

Hodowcą najcięższej dyni Polski jest Mateusz Dąbrowski z Zarzecza w województwie podkarpackim. Mężczyzna z zawodu jest programistą, a uprawa warzyw to jego pasja.

- Hodowanie takiej dyni to nie jest łatwy proces. O tej porze już zaczynamy szykować się na następny sezon, przygotowujemy glebę, siejemy poplony, następnie zima to wyszukiwanie nasion, na przełomie marca i kwietnia siejemy, po 3-4 tygodniach sadzonki są dogrzewane i doświetlanie, później trafiają do tunelu. Po miesiącu zostawiamy jedną wybraną dynię, która bardzo szybko przybiera na wadze. Wszyscy hodowcy czekają, by ta tona w Polsce wreszcie padła - mówił Dąbrowski w rozmowie z portalem haloursynow.pl.

Zobacz także:

Zrób to zanim zaczniesz grzać w tym sezonie. Inaczej dostaniesz nawet 5 tys. zł grzywny
Moja babcia zimowała pelargonie w ten sposób. Wiosną kwiaty były nie do poznania
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy