Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Obornik, nawóz i gnojówka to nie wszystko. Tym zasil ogórki i pomidory
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.05.2024 14:34

Obornik, nawóz i gnojówka to nie wszystko. Tym zasil ogórki i pomidory

Glistnik, pomidor
Fot. Canva/photon64, Getty Images; Canva/Grigorii_Pisotckii, Getty Images

Jeśli jesteście zwolennikami ekologicznych upraw, z pewnością ta porada Was zainteresuje. Czy wiedzieliście, że istnieją alternatywy dla obornika, ekologicznych nawozów i gnojówek w ogrodzie?

Wspomnianą alternatywą jest glistnik, zwany także jaskółczym zielem. Jeśli nigdy o nim nie słyszeliście, nic w tym dziwnego – wiele osób uważa go za chwast. Tymczasem ma on wiele prozdrowotnych właściwości.

Charakterystyka glistnika

Glistnik wykorzystywany jest przez wielu lekarzy medycyny naturalnej. Jednakże mało kto wie, że glistnik wzbogaca także glebę w azot i w pewien sposób ją „dezynfekuje”.

Wielu ogrodników stosuje jaskółcze ziele zarówno jako środek owadobójczy i jako nawóz. Z tego drugiego szczególnie ucieszą się nasze pomidory.

Spokojnie możemy zastosować ten domowy nawóz również na ogórki, paprykę, czy bakłażany. To bardzo uniwersalny nawóz w ogrodzie. Koniecznie zobaczcie, jak go przygotować.

Jak przygotować nawóz z glistnika?

Aby przygotować nawóz z glistnika, należy zebrać w równych proporcjach rośliny takie jak: glistnik, pokrzywy, podbiał, mniszek lekarski i żywokost.

Zioła rozdrabniamy i zalewamy je wodą, ponieważ muszą one przefermentować przez 2 tygodnie. Dobrze do tego celu wykorzystać beczkę.

Po tym czasie możemy stosować wyciąg z roślin w formie płynnego nawozu, rozcieńczając preparat 1:10 z wodą. Pani ogrodnik z kanału „Szalejemy i siejemy” na YouTubie zalecała, aby stosować go na mokrą ziemię.

Jakie szkodniki odstraszy nawóz z glistnika?

Nawóz z jaskółczego ziela doskonale poradzi sobie również z ogrodowymi insektami, będąc przy tym bezpieczny dla roślin. W tym celu zobaczcie, jak przygotować odpowiedni napar.

Przy użyciu tych samych roślin, z których przygotowywaliśmy nawóz, stwórzcie bazę pod napar. Następnie zalejcie ją 10 litrami wody i odczekajcie kilka godzin. Gdy woda stanie się brązowa, napar jest gotowy.

Środek ten doskonale poradzi sobie z mszycami, ćmami i walczy wiele innych insektów. Spokojnie możecie przelać płyn do opryskiwacza i spryskać nimi rośliny. To gwarancja zdrowych roślin i pięknego ogrodu bez insektów.

Nawóz 3.jpg
Fot. Canva/Зображення користувача Тетяна Стрільчук

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10