DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Ogórki wyjdą mętne i zrobi się pleśń. Przez 2 błędy
Fot. Canva/FactoryTh, Getty Images

Ogórki wyjdą mętne i zrobi się pleśń. Przez 2 błędy

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Ogórki kiszone to przysmak wielu Polaków. Goszczą one na naszych stołach niemalże na każdej rodzinnej imprezie i równie chętnie dodajemy je do wielu potraw.

Czy jednak wiecie, jak poprawnie je przygotować? Okazuje się, że przez dwa proste błędy mogą wyjść mętne i niesmaczne. Zobaczcie, czego unikać, aby nie zepsuć ogórków.

Dlaczego kiszone ogórki się psują?

Każdy chciałby, aby kiszone ogórki były lekko kwaśne, aromatyczne i chrupiące. Niestety, po ukiszeniu te często stają się mętne i zagazowane. Jak to możliwe?

Oczywiście takie ogórki kompletne nie nadają się do spożycia. Tymczasem powód, przez który ogórki „gazują” jest dziecinnie prosty – były one ułożone zbyt blisko siebie i zbyt bardzo ściśnięte.

Często z oszczędności na słoikach upychamy je aż po samo brzegi, przez co gaz właściwie nie ma dokąd uchodzić. Oczywiście nie wpadajcie również ze skrajności w skrajność.

Kiszone ogórki 2.jpg
Fot. Canva/WDnet Studio

Dzięki temu Twoje ogórki będą najlepsze w okolicy

Ideą kiszenia ogórków jest takie dobranie proporcji płynu i ogórków, aby te były w całości przykryte przez zalewę. To gwarancja naprawdę smacznych kiszonek.

Pamiętajcie również o wyborze odpowiedniej soli. Sól jodowana chociaż zdrowa, może negatywnie wpłynąć na proces fermentacji, dodawanie jej do słoików jest drugim typowym błędem popełnianym przez wiele osób podczas robienia ogórków kiszonych. Z tego względu polecamy wykorzystanie soli kamiennej, która zawiera cenne minerały.

To klucz do smacznych ogórków

Na koniec najważniejsze – przyprawy. Dobierzcie je umiejętnie. Unikajcie ziarnistego pieprzu, ziela angielskiego, czy liści laurowych. To przez nie ogórki mogą nabrać gorzkiego smaku.

Zamiast nich wykorzystajcie chrzan, koper, czy czosnek . Jeśli wybierzecie do kiszenia młode ogórki z jasną skórką, możecie być pewni, że takie połączenie przypadnie każdemu do gustu.

Pamiętajcie, aby kiszonki były dobrze zakręcone. Warto korzystać z nowych nakrętek, gdyż stare mogą mieć pewne pęknięcia, czy wybrzuszenia, przez które nie będą już tak szczelnie, jak powinny domykać słoiki.

Kiszone ogórki 3.jpg
Fot. Canva/robert6666, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpuść drożdże w mleku. Natychmiast usuniesz poważny problem
Trik na zniewalający wygląd hortensji. Wysusz i rozsyp pod krzakiem
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy