Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Dlatego gromadzi się woda w lodówce. Usuń przyczynę, urządzenie nie pokryje się lodem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.06.2024 14:56

Dlatego gromadzi się woda w lodówce. Usuń przyczynę, urządzenie nie pokryje się lodem

Lód w lodówce
Fot. Canva/Elena Rycova

Nowoczesne lodówki, chociaż drogie, oszczędzają nam ogrom pracy, którą kiedyś należało wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteście właścicielami lodówki typu no-frost, koniecznie musicie poznać te metody.

Lód w lodówce to fatalny objaw. Nie tylko powoduje on gorsze działanie urządzenia, ale także może powodować jego uszkodzenie. Koniecznie zobaczcie, jak rozwiązać ten problem.

Skąd bierze się lód w lodówce?

Lód w lodówce to zawsze zły objaw. Bierze się on głównie ze skraplania się wody po ściankach lodówki, która następnie ulega mocnemu schłodzeniu.

Wraz z narastaniem problemu, szton przenika do naszych półek, oblepiając je lodem. Jak pewnie wiecie, znacząco zmniejsza to sprawność urządzenia.

Zwykle za tego typu zjawisko odpowiada zatkany odpływ w lodówce. Za pomocą specjalnego przetykacza (sprzedawany wraz z lodówką) powinniście bez trudny odetkać odpływ, co powinno rozwiązać problem.

Lodówka 2.jpg
Fot. Canva/RobsonPL, Getty Images

Alternatywne sposoby na lód w lodówce

Jeśli przetkanie odpływu nie pomogło, sprawdźcie, czy rurka odpływowa nie jest zatkana. Powinniście ją znaleźć pod kratownicą lodówki.

Czasem gromadzą się w niej resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, które skutecznie ograniczają jej drożność. Jeśli i to nie pomoże, możliwe, że za lód w lodówce odpowiada uszkodzony termostat lub wentylator. Wówczas konieczna będzie wymiana tych urządzeń.

Jak zapobiegać gromadzeniu się lodu w lodówce?

Aby mieć pewność, że lód w lodówce nie będzie spędzał wam snu z powiek, korzystajcie z lodówki rozsądnie. Pod żadnym pozorem nie wkładajcie do niej ciepłego jedzenia, gdyż powoduje to gromadzenie się wilgoci wewnątrz urządzenia.

Nawet w lodówkach no-forst warto raz na jakiś czas sprawdzić poziom wilgoci. Jeśli uszkodzony zostanie mechanizm o nazwie „skraplacz”, wówczas urządzenie zacznie działać nieprawidłowo.

Jeśli producent nie zaleca inaczej, nawet nowoczesne lodówki warto raz na jakiś czas rozmrozić i dokładnie umyć. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że urządzenie posłuży wam na przez wiele, wiele lat.

Lodówka 3.jpg
Fot. Canva/Monkey Business Images

ZOBACZ TAKŻE: