rośliny
unsplash.com/Prudence Earl (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 15 Stycznia 2021

Rośliny, które „latają” w powietrzu

Rośliny, które unoszą w powietrzu? To możliwe - chodzi o oplątwy, znane także jako „air plants”. Te niezwykłe rośliny są zaskakująco łatwe w hodowli i pielęgnacji, a prezentują się po prostu przepięknie.

Wielu z nas, miłośników roślin, w swoich mieszkaniach stawia na rośliny doniczkowe. Prezentują się pięknie, szczególnie gdy ozdobimy nimi parapet czy komodę.

A co byście powiedzieli na rośliny, które... „lewitują”? Przedstawiamy wam oplątwy - piękne rośliny, które sprawią, że wasze mieszkanie nabierze wyjątkowego charakteru.

Oplątwy - co to za rośliny?

Naturalnym środowiskiem oplątwy są tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Występują na terenach górzystych, leśnych i pustynnych. Są epifitami, czyli roślinami, które korzystają z powierzchni drzew, nie wpływając na nie negatywnie. Rosną również na skałach.

Mają wyjątkowy system korzeniowy, który nie szuka podłoża, w które może się „wbić”. Beztrosko powiewają na wietrze, wchłaniając wilgoć z powietrza.

„Nasz nowy dom”: decyzja zapadła, chodzi o rodzinę, której spalono dom. Dowbor dotrzymała słowa„Nasz nowy dom”: decyzja zapadła, chodzi o rodzinę, której spalono dom. Dowbor dotrzymała słowaCzytaj dalej

Oplątwy - latające rośliny?

Niezwykłą właściwością oplątwy jest właśnie to, że właściwie nie potrzebuje doniczki z ziemią ani podłoża. Genialnie prezentuje się w szklanej kuli zwisającej z sufitu, a nawet w specjalnie tkanych, delikatnych kokonach. Takie ażurowe rozwiązanie dodaje ten roślince jeszcze więcej lekkości.

Możemy zresztą tworzyć liczne niezwykłe aranżacje przy użyciu oplątwy. Dzięki temu, że możemy ją luźno położyć właściwie wszędzie, genialnie sprawdzi się w towarzystwie innych roślin i małych metalowych konstrukcji.

Czy oplątwy są łatwe w pielęgnacji?

Oplątwy są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Musimy pamiętać, że te rośliny nie muszą być w tradycyjnym rozumieniu podlewane, ale potrzebują zraszania wodą mniej więcej co 3 dni. Większe okazy oplątwy warto również „wykąpać”. Raz na dwa tygodnie umieśćmy roślinę w wodzie - w zależności od potrzeb może być to kilkadziesiąt minut do nawet paru godzin. Po takiej kąpieli odwróćmy roślinę tak, aby spłynęła z niej cała woda.

Oplątwy dobrze czują się przy rozproszonym świetle i raczej w ciepłych pomieszczeniach. Zadbajmy o to, aby w pomieszczeniu panowała temperatura około 21-24 stopni Celsjusza.

Na co trzeba uważać? Na pewno na dym papierosowy i zanieczyszczenia - oplątwy bardzo ich nie lubią. Są również wrażliwe na zbyt ostre promienie słoneczne i podłoże, które nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli więc chcesz zasadzić oplątwę, to zdecyduj się na zastosowanie mieszankę mchu i torfu oraz warstwę drenażową.

Źródło: piwnooka.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News