Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tych warzyw nie sadź w miejscu po rzodkiewce. Będą marne plony
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.05.2024 16:19

Tych warzyw nie sadź w miejscu po rzodkiewce. Będą marne plony

Rzodkiewki
Fot. YouTube/infouprawa

Rzodkiewka to popularne warzywo, które chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. Szybko rośnie, łatwo się ja uprawia i doskonale smakuje, a do tego jest bardzo zdrowa i ma wiele zastosowań w kuchni.

Rzodkiewkę możemy wysiewać dość wcześnie i szybko też cieszyć się plonami. Po zbiorach miejsce rzodkiewki mogą zastąpić inne warzywa, zgodnie z zasadą płodozmianu. Co uprawiać po rzodkiewce?

Łatwa uprawa rzodkiewki

Rzodkiewki są niezwykle wdzięczne w uprawie. Nie mają specjalnie wyśrubowanych wymagań, a ich ogromną zaletą jest fakt, że można je wysiewać już wczesną wiosną. Odporne na niskie temperatury to jedne z pierwszych warzyw, jakie możemy zebrać w sezonie.

Z tą cechą rzodkiewek łączy się jeszcze jedna ich zaleta - szybkie zbiory oznaczają równie szybkie “zwolnienie” miejsca na grządce innym warzywom.

Jak wiadomo, kolejność sadzenia warzyw po sobie na poszczególnych grządkach jest bardzo istotna. Uprawiane rośliny pozbawiają glebę cennych składników, wzbogacając ją o inne substancje, które mogą być wartościowe dla niektórych gatunków. Warto tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Przestrzeganie zasad płodozmianu pozwala uzyskać wysokie plony.

Co posadzić po rzodkiewce?

Po rzodkiewce warto uprawiać rośliny z rodziny dyniowatych. Doskonale na takiej grządce będą rosły ogórki gruntowe, cukinie oraz dynie. Możemy na tym miejscu zasadzić także patisony i kabaczki.

Kolejna grupa roślin, które warto posadzić na grządce po rzodkiewkach, to psiankowate. Do tej rodziny zaliczamy przede wszystkim pomidory i bakłażany. Oprócz tego w miejscu po rzodkiewce świetnie poradzi sobie fasola.

Fasola, a także groch czy marchew będą dobrze rosły również posadzone w sąsiedztwie rzodkiewki.

Tego lepiej nie sadź po rzodkiewce

Na to samo miejsce lepiej nie sadzić znów rzodkiewki, a także spokrewnionej z nią rzodkwi oraz rzepy. Źle na tej grządce mogą się też czuć rośliny kapustne, w tym sama kapusta, brukiew, brukselka, a także rukola.

Wynika to z faktu, iż na rzodkiewce mogą żerować szkodniki, w tym bardzo uciążliwe muchówki, takie jak śmietka czy pchełka, które łatwo przeniosą się na podobne do rzodkiewki warzywa.

Druga kwestia to fakt wyjałowienia gleby w miejscu uprawy rzodkiewki i pozbawienia jej składników, które podobnym do niej roślinom także będą potrzebne. Jeśli na rzodkiewce nie żerowały szkodniki, to możemy w tym miejscu posiać podobne warzywa, ale pod warunkiem uprzedniego uzupełnienia podłoża o substancje odżywcze.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: