DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Ostatni moment na pobranie go z brzozy. Jest witaminowym hitem
canva/Balakleypb

Ostatni moment na pobranie go z brzozy. Jest witaminowym hitem

5 kwietnia 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Sok brzozowy, zwany inaczej wodą brzozową, pozyskiwany jest wczesną wiosną. Wpływa pozytywnie na całe nasze ciało.

Poprawia kondycję naszych włosów, a także działa oczyszczająco, wzmacniająco, a nawet przeciwbakteryjnie. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak samemu zebrać wodę brzozową.

Kiedy zbierać sok z brzozy?

W poprzednim artykule , podczas omawiania silnej woli przetrwania brzozy wspomnieliśmy o właściwościach wody brzozowej. Taką, można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, niekiedy w aptekach, czy sklepach typowo zielarskich.

Można też zebrać ją samemu. Zanim jednak przystąpimy do zbiorów, trzeba wiedzieć, w jakim okresie to zrobić — jest to okres wczesnej wiosny , czyli przełom marca oraz kwietnia. Dlaczego ten moment? Ponieważ to wtedy, brzoza nasiąknięta jest dobroczynnym płynem, którego drzewo potrzebuje do intensywnego ulistnienia. Jest to czas przed puszczaniem pąków przez roślinę — płynie do czasu pojawienia się liści na gałęziach.

Z początkiem sezonu zbiorów, płyn jest przezroczysty i klarowny, zaś pod koniec delikatnie mętnieje.

woda brzozowa prosto z drzewa.png
canva/alvintus
Wiosną wygląda pięknie, lecz niewielu wie, jak jest cenna. To nie tylko ozdoba

Na co, zwrócić uwagę przed zbieraniem soku z brzozy?

Przede wszystkim, nie z każdej brzozy możemy ten sok pobierać . Niektóre jej gatunki są pod ścisłą ochroną. Dlatego warto pamiętać, że wodę brzozową najlepiej brać z dwóch gatunków: brzozy brodawkowatej (posiada białą, charakterystyczną i łuszczącą się korę) i brzozy omszonej.

Warto również zwrócić uwagę na obwód pnia. Najlepiej gdy ten, na wysokości 1,3 metra od ziemi nie będzie mniejszy niż 20 centymetrów. Do tego, drzewo musi być zdrowe, mieć ponad 10 lat i nie powinno rosnąć blisko ruchliwej drogi, czy zakładów przemysłowych. Drzewa w tych miejscach, mogą stać się źródłem metali ciężkich, niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Jak zbierać sok z brzozy?

Istnieją trzy sposoby na ściąganie soku z brzozy. Oto one:

Pozyskiwanie soku z otworu — najbardziej skuteczna metoda, dająca największą ilość soku. Polega na wywierceniu, w pniu drzewa otworu o głębokości 3 centymetrów. W ten wkładamy rurkę lub drewniany lejek i podstawiamy pod niego pojemnik. Najlepiej sprawdzi się duża, plastikowa butelka. Po upłynięciu doby pozyskamy, aż 1,5 litra wody brzozowej. Po skończonych zbiorach powstały otwór należy zatkać należycie dobranym korkiem lub kawałkiem brzozowej gałązki.

Sok pozyskiwany z odciętych gałązek — aby skorzystać z tej metody, należy sekatorem, albo nożycami ogrodowymi ściąć kilka gałęzi drzewa i zawiesić na nich butelki. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, najlepiej taśmą, aby nie wpadały do niej żadne owady.

Sok z liści i pączków brzozy — pozyskiwanie z nich soku jest nie lada sztuką, dlatego z reguły korzysta się z nich głównie jako okłady w czasie leczenia reumatyzmu. Natomiast wyciąg pozyskany z dojrzewających pąków nadaje się idealnie jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Tak zebrany sok, jest zdatny do wypicia przez maksymalnie 4 dni . O ile nie dodajemy do niego żadnych substancji konserwujących. I najlepiej przechowywać go w lodówce, w szklanym pojemniku lub słoiku. Można go także zamrozić i zastosować jako kostki lodu do napojów.

sok z brzozy czyli woda brzozowa.png
canva/AGfoto

Skład soku z brzozy

Składnikami wody brzozowej są:

  • witaminy z grupy B i C
  • sole mineralne m.in.: sód, potas, magnez i żelazo, fosfor, cynk oraz wapń.
  • kwasy organiczne: cytrynowego i jabłkowego,
  • aminokwasy i peptydy,
  • betulina, flawonoidy oraz tanina,
  • kwas chlorogenowy i salicylan metylu.
Umieścili truskawkę pod mikroskopem. Gdy zobaczysz to co oni, więcej nie włożysz jej do ust
Sanepid pilnie ostrzega, nie kupuj ich w Pepco, Ikei i Castoramie. Nikt nie powinien mieć ich w domu
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy