Owijają drzewo i nie mają robaczywych śliwek. Trick działa cuda
Mówi się, że „pierwsze śliwki robaczywki”, ale chyba żaden ogrodnik nie chce oglądać szkodników w swoich owocach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie robaków i uzyskanie obfitych, zdrowych plonów z drzewek owocowych.
Śliwki są wyjątkowo wdzięczne w uprawie, jednak ich owoce to łakomy kąsek nie tylko dla miłośników owoców, ale także dla szkodników. Żeby chronić swoje zbiory przed tym zagrożeniem trzeba działać już teraz.
Te larwy żerują na śliwkach
Owady , które szczególnie upatrzyły sobie żerowanie na śliwkach, to owocówki śliwkóweczki. Larwy tych drobnych motyli bytują w okolicach pestki owocu, niszcząc go . Uszkodzeniu ulegają także liście, a całe drzewko staje się osłabione.
Jaja tego szkodnika niestety trudno dostrzec, a gdy w końcu się to uda, jest już za późno na uratowanie plonów. Gąsienice długie na ok. 1 cm przyspieszają dojrzewanie owoców, rozrywają je i doprowadzają do przedwczesnego odpadnięcia z drzewa.
Pierwsze dorosłe owocówki śliwkóweczki mogą pojawić się już na początku maja, ale do złożenia jaj dochodzi wcześniej, dlatego w arto działać jak najszybciej, by w sezonie móc cieszyć się pełnymi koszami owoców.
Tą metodą uratujesz śliwki
Zamiast wydawać fortunę na chemiczne środki, które nie dość, że sporo kosztują, to nie pozostają obojętne dla środowiska, warto sięgnąć po domowe sposoby na przeciwdziałanie robakom atakującym śliwki .
Działania profilaktyczne są proste i niedrogie – wystarczy jedynie zaopatrzyć się w papier falisty, z którego wykonamy opaskę na pień . Jak dokładnie działa ta metoda?
Szkodniki zimują na drzewkach śliwy, szukając schronienia w korze, skąd przedostają się do owoców. Jeśli pień obłożymy tekturą, to gąsienice na miejsce schronienia wybiorą pofałdowany papier i oszczędzą owoce. Oblepione opaski usuwamy i wymieniamy na nowe.
Co jeszcze na owocówki śliwkóweczki?
Zamiast tektury falistej można zastosować również specjalne opaski klejące, które będą stanowiły pułapkę na larwy. Papier lub inną okładzinę umieszczamy na poziomie ok. pół metra, lub nieco mniej i mocno przytwierdzamy do pnia sznurkiem.
Aby jeszcze skuteczniej chronić swoje drzewka, glebę pod nimi warto osłonić folią lub włókniną, co zakłóci składanie jaj przez owady. Poza tym można także zastosować specjalne opryski.
Zobacz także:
- Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory
- Posadź ją w ogrodzie. Pięknie kwitnie, odstraszy krety i nornice
- Kup za złotówkę i posyp bukszpany. Żarłoczne gąsienice spadną