DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Pielęgnacja truskawek po zbiorach. Ta czynność jest kluczowa
Fot. Canva/bluecinema

Pielęgnacja truskawek po zbiorach. Ta czynność jest kluczowa

3 lipca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Już niedługo będziemy zbierać truskawki z naszych ogrodów. Chociaż sezon na nie jest w pełni, sam zaczynam zastanawiać się, co zrobię z moimi krzaczkami po sezonie.

Wiecie co, praktyka nauczyła mnie, że o piękne truskawki należy zadbać już pod koniec owocowania tegorocznych upraw. Pielęgnacja truskawek po zbiorach to klucz do wspaniałych przyszłorocznych plonów.

Co zrobić z truskawkami po zbiorach?

Zwykle po zbiorach truskawek rozpoczyna się wielkie owocowe świętowanie. Zaczynamy na już robić z nich przetwory, jemy je właściwie, a część z nich decydujemy się zamrozić. Niestety, trudno inaczej zachować ich świeżość, by móc się cieszyć ich smakiem w kolejnych miesiącach.

Zanim jednak zaczniemy radosne buszowanie w kuchni, warto byłoby zająć się ogołoconymi z owoców krzaczkami. Wiecie, że koszenie truskawek po zbiorach to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie ich przed mrozem?

Chociaż brzmi to, co najmniej dziwnie, przycięcie 2-3-letnich truskawek pozwoli na zwielokrotnienie przyszłorocznego plonu. Jeśli o tym nie słyszeliście, zobaczcie, jak patent ten działa w praktyce.

Truskawki 2.jpg
Fot. Canva/congerdesign, pixabay

Tych truskawek nigdy nie koś

Zdecydowanie nie zaleca się przeprowadzania wspomnianego powyżej zabiegu na truskawkach młodych (do 1 roku). Czystą stratą czasu jest również pielęgnacja 4-letnich krzaczków. Te zwyczajnie lepiej jest wyrwać, gdyż i tak nie będzie z nich już zbyt obfitego owocu .

W czasie koszenia truskawek zwróćcie uwagę na choroby i przebarwienia na krzaczkach. Nie zostawiajcie na zimę uszkodzonych roślin, gdyż i tak nie będziecie mieli z nich pożytku.

Dlaczego warto kosić truskawki?

Koszenie truskawek pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób. Proces ten pozwala zapomnieć o dodatkowych opryskach roślin. Jest jednak jedno „ale”.

Truskawki kosimy 14 dni po zerwaniu ostatnich owoców, czyli zwykle początkiem lipca. Wykorzystujemy do tego sekator ogrodowy, chociaż niektórzy używają również kosiarki. Osobiście staram się tego unikać, gdyż kilkukrotnie kosiarka uszkodziła moje krzaczki.

Te powinny zostać przycięte 3-7 cm nad ziemią, a na roślinach powinny zostać niecko osadzone pączki listkowe. Przy okazji usuwamy również wąsy i grabimy grządki. Po tym procesie osobiście pryskam jeszcze truskawki środkiem grzybobójczym czysto profilaktycznie. Dzięki temu w przyszłym sezonie moje krzaczki wydają jeszcze większy plon. Gorąco polecam wypróbować tę metodę.

ZOBACZ TAKŻE:

Te kwiaty przynoszą nieszczęście i biedę. Lepiej nie mieć ich w domu
Co siać w lipcu? Warzywa będą duże i smaczne
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy