Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pij ją codziennie. Kleszcze i komary będą trzymać się z daleka
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.05.2024 13:04

Pij ją codziennie. Kleszcze i komary będą trzymać się z daleka

Herbata
Fot. Shutter/andriano.cz

Kleszcze to prawdziwa letnia zmora zwłaszcza dla osób kochających aktywny wypoczynek na łonie natury. W parkach, ogrodach, czy lasach aż się od nich roi. Czy możemy się jakoś przed nimi ochronić?

Zdecydowanie tak, ale nie potrzebujemy do tego żadnych chemicznych środków. Okazuje się, że istnieją domowe sposoby, które doskonale zabezpieczą nas przed atakami tych insektów, a przy okazji będą ciekawym uzupełnieniem naszej diety. Czy słyszeliście o herbacie na kleszcze?

Herbata na kleszcze ratuje przed boreliozą?

Wydaje się, że z roku na rok w naszym kraju kleszczy jest coraz więcej. Być może wpływ mają na to stosunkowo lekkie zimy, a może też zmiana klimatu, o której tyle alarmują specjaliści.

Pewne jest natomiast, że każde ugryzienie kleszcza jest dla nas groźne, ponieważ nie mamy pewności, który z nich przenosi opłakaną w skutkach boreliozę. Niestety, zachorowania na tę chorobę piętrzą się z rok na rok. Tylko w 2022 roku zdiagnozowano blisko 18 tys. przypadków tej choroby.

Zważywszy na to, znalezienie odpowiedniego odstraszacza na kleszcze powinno być dla nas coraz to ważniejsze. Na szczęście nie musimy sięgać po sklepowe chemikalia, aby przestać martwić się kleszczami. Wystarczy poznać przepis na herbatę na kleszcze. Napar odstrasza również komary!

Herbata 2.jpg
Fot. Canva/czarny_bez, Getty Images

Jak przygotować herbatę na kleszcze?

Herbata na kleszcze to produkt bardzo prosty w przygotowaniu, chociaż trzeba przyznać, że zioło stanowiące jej bazę, przez wielu jest zapomniane. Mowa tutaj o czystku, czyli krzewie pochodzącym z basenu Morza Śródziemnego, którego zapach odstrasza owady równie dobrze, jak lawenda.

Specjaliści zauważyli, że regularne spożywanie naparu z czystka sprawia, że substancje odstraszające kleszcze przenikają do naszego potu, dając nam dodatkową ochronę przed tymi insektami. 

Czystek lekarstwem na boreliozę?

Badania niemieckich naukowców wykazały, że czystek nie tylko chroni przed atakami kleszczy, ale również może przyspieszać leczenie boreliozy. Herbata na kleszcze to zatem coś więcej niż tylko kolejny ekologiczny odstraszacz. Mało tego, napar z czystka wykazuje działanie przewbakteryjne i przeciwwirusowe, wiec może być stosowany w leczeniu przeziębienia i grypy.

Czystek to także zbawienie dla alergików, gdyż wykazuje działanie przeciwhistaminowe, wspomagając leczenie alergii. Regularne spożywanie herbaty na kleszcze może wspomóc detoksykację organizmu, a nawet wspomagać leczenie zmian skórnych, chorób układu pokarmowego, czy układu odpornościowego. Może warto zapoznać się bliżej z tym nietypowym ziołem?

Herbata 3.jpg
Fot. Canva/cadifor, Getty Images Pro

ZOBACZ TAKŻE: