DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Pod koniec maja rozsyp wokół czosnku. Główki będą ogromne
Fot. Shutter/Uryupina Nadezhda

Pod koniec maja rozsyp wokół czosnku. Główki będą ogromne

29 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Przełom maja i czerwca to doskonały czas na nawożenie roślin. W tym okresie sadzonki intensywnie rosną i potrzebują większej ilości składników odżywczych. “Podkarmione” warzywa wydadzą dorodne i obfite plony.

Jednym z warzyw, które chętnie uprawiamy w naszych ogródkach, jest czosnek. Chociaż jego uprawa jest dość prosta, to warto zadbać o dobry nawóz, który będzie stymulował wzrost rośliny.

Nawożenie roślin to ważny zabieg

Wiele warzyw, które uprawiamy w naszych ogrodach, nie nastręcza większych trudności w pielęgnacji, a niektóre mogą nawet rosnąć bez naszego większego zaangażowania. Warto jednak wiedzieć, że słońce i woda to nie wszystko.

Podlewanie jest oczywiście ważne, ale samo dostarczenie roślinom wody to za mało, jeśli chcemy uzyskać obfite zbiory. Mamy wpływ na to, jakie warzywa pozyskamy z uprawy. Aby roślina była w stanie wydać duże, kształtne owoce, potrzeba jej wielu innych składników, w tym azotu, fosforu i potasu.

W pierwszym etapie rozwoju sadzonek podajemy nawozy azotowe, które stymulują rozwój części zielonych roślin . Po wzmocnieniu łodyg i liści, kiedy nadejdzie etap kwitnienia i zawiązywania owoców, potrzebny będzie potas.

Czosnek
Fot. Canva/Olga Evtushkova

Jaki nawóz do czosnku?

Aby wzbogacić glebę, na której uprawiamy czosnek, można posłużyć się gotowymi preparatami, takimi jak mocznik, azotan amonu, czyli tzw. saletrzak czy siarczan magnezu . Nawozy te dostarczą roślinom niezbędnych pierwiastków do rozrostu części naziemnych.

Często stosowany w uprawie czosnku jest także humat potasowy. Zawarte w nim kwasy humusowe oraz fulowe , które użyźniają podłoże, dostarczają roślinie cennych składników pokarmowych. Dzięki nim można uzyskać większe główki czosnku.

Naturalny nawóz pod czosnek

Aby czosnek rósł zdrowo, a jego główki były okazałe, warto zastosować naturalne nawozy. Do użyźnienia gleby można użyć obornika , jednak nie może on zostać rozrzucony bezpośrednio przy warzywach, które w efekcie zostałyby poparzone. Zamiast tego rozcieńczamy nawóz wodą, zachowując proporcje 1:4.

Doskonałym nawozem dla czosnku jest popiół pozyskany ze spalania naturalnego drewna . Zawiera on cenne dla roślin składniki pokarmowe, takie jak potas, fosfor i wapń.

Jak nawozić czosnek popiołem?

Zabieg nawożenia popiołem możemy wykonać jeszcze przed posadzeniem roślin, przekopując glebę i umieszczając nawóz w dołkach przygotowanych pod sadzonki. Późniejsze nawożenie czosnku możemy przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy to rozsypanie niewielkiej ilości na grządkach, by składniki odżywcze stopniowo wnikały w ziemię. Drugi to nawóz w formie płynnej. Do jego przygotowania potrzebujemy 2 szklanek popiołu.

Popiół zalewamy 1 l wrzątku i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie rozcieńczamy z 10 l wody, najlepiej deszczówki i podlewamy czosnek raz na 2-3 tygodnie.

Czosnek
Fot. Canva/igoriss

Zobacz także:

Opryskaj krzaki pomidorów mlekiem. Będą pachnące i dorodne
Zalej skorupki octem. Szybko rozwiążesz problem w ogrodzie
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy