DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Posadź obok koperku. Najlepsze połączenie w ogrodzie
Fot. Canva/AnnekeDeBlok, Getty Images Signature

Posadź obok koperku. Najlepsze połączenie w ogrodzie

7 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Koperek to bardzo cenna przyprawa, a zarazem zioło, które wykorzystujemy w kulinariach. Patrząc na jego cenę w sklepach, zdecydowanie warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza gdy lubujecie się w aromatycznych, ziołowych sosach.

Koper w ogrodzie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję niż wydawanie cennych plonów. Okazuje się, że doskonale sprawdza się on w odstraszaniu insektów. Przy okazji, czy wiecie, koło czego go posiać?

Kiedy siać koper?

Koper można zasiać niemalże w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, chociaż oczywiście najlepszym terminem będzie jego początek, czyli połowa kwietnia.

Nie mniej jednak nikt nie zabroni nam powtarzać tej czynności do połowy sierpnia , dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się świeżym koperkiem zebranym tuż przed pierwszymi, październikowymi przymrozkami.

Zdecydowaną zaletą koperku jest fakt, że rośnie on stosunkowo szybko. Już po 45-60 dni możemy cieszyć się pachnącą rośliną. Jedyne czego ta potrzebuje to wilgotnej, przekopanej i spulchnionej gleby o pH 6,5-7,0.

Rośliny 2.jpg
Fot. Canva/Martina Unbehauen, Getty Images

Posiej obok nich koper, a odczujesz różnicę

Jak wspomnieliśmy, koper doskonale sprawdza się w odstraszaniu insektów takich jak mszyce. Dlatego też warto posiać go w sąsiedztwie szparagów, a także warzyw kapustnych, które są podatne na ataki mszyc.

Spokojnie możecie go siać obok innych ziół, jak chociażby bazylii. Z towarzystwa koperku ucieszą się także: cebula , sałata, fasola, cukinia, czy ogórek.

Nigdy nie siej koło nich koperku

Mimo prozdrowotnych właściwości kopru, nie możemy siać go gdzie popadnie. Jego towarzystwa nie toleruje na przykład marchew, ponieważ rośliny te będą rywalizować o składniki odżywcze.

Z tego samego względu z jego obecności nie ucieszy się również papryka i ziemniak. Uważajcie również na lawendę. Roślina ta preferuje znacznie mniej nawilżoną glebę od kopru, przez co dochodzi tutaj do poważnego konfliktu w uprawach.

Zwróćcie również uwagę na to, jak koper współdzieli przestrzeń w ogrodzie z: selerem, kolendrą, bakłażanem i pomidorem . Wykazano, że może on hamować ich wzrost. Jeśli zauważyliście taką samą prawidłowość w swoim ogrodzie, wiecie już, gdzie popełniliście błąd.

Rośliny 3.jpg
Fot. Canva/Pawel_B, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Zetrzyj na tarce i wrzuć do woreczka. Pozbędziesz się moli raz na zawsze
Jak karmić ogórki drożdżami i cukrem?
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy