Posiałem przy truskawkach. Już nie muszę ich pielić
Coraz więcej ogrodników jest zainteresowanych sadzeniem truskawek. Nic w tym dziwnego – ich wysokie ceny w sklepach, jak również niepowtarzalny smak, jaki możemy uzyskać z domowych upraw, dostatecznie dobrze przekonują nas do tej aktywności.
Czy jednak wiecie, co siać obok truskawek? Sam długo sadziłem je w wydzielonych częściach działki, ale popełniałem duży błąd. Okazuje się, że truskawki to całkiem towarzyskie rośliny.
Dlaczego warto znać kompanów truskawek?
Osobiście od lat sadzę truskawki w odseparowanych częściach działki. Mało tego, stosuję nawet agrowłókninę, aby ograniczyć rozrost chwastów. Wiecie, jak byłem zdziwiony, gdy okazało się, że to wszystko mogłem zastąpić, siejąc truskawki w odpowiednim sąsiedztwie?
Jeśli odpowiednio wybierzecie sąsiedztwo dla truskawek, możecie na dobre pożegnać się z ich pieleniem. Jak to możliwe? Okazuje się, że część roślin może tłumić rozrost chwastów, wspomagać zatrzymanie wilgoci w podłożu, czy dodatkowo spulchniać glebę.
Wynika z tego, że posadzenie truskawek w odpowiednim sąsiedztwie znacząco zmniejszy ilość pracy, jaką musimy włożyć w ich pielęgnację. Jesteście ciekawi, o jakich roślinach mowa?
Posadź koło nich truskawki, a odczujesz różnicę
No dobrze, zatem koło jakich roślin warto posadzić truskawki? Okazuje się, że szpinak doskonale radzi sobie z tłumieniem chwastów. Przez niektórych nazywany jest nawet naturalną ściółką, bowiem blokuje dopływ światła do chwastów. Ponadto zatrzymuje wilgoć w podłożu i nieco rozluźnia glebę.
Truskawki warto sadzić również obok fasoli szparagowej, gdyż ta odstrasza niektóre owady , jak chociażby chrząszcze, od truskawek.
Dlaczego warto stosować uprawę łączoną?
Uprawa łączona, polegająca na sadzeniu różnych rodzajów roślin na jednej grządce staje się coraz bardziej popularna. Jeśli odpowiednio dobierzemy sąsiedztwo dla roślin, będziemy czerpać z takiego rozwiązania liczne korzyści .
Łączenie różnych rodzajów roślin na jednej grządce pomaga w bardziej zrównoważonym prowadzeniu ogrodu, a nawet może zmniejszyć ilość stosowanych nawozów.
Tematyka ta związana jest ze zjawiskiem allelopatii, czyli wzajemnym biochemicznym oddziaływaniu roślin na siebie. Prowadząc ekologiczne, domowe uprawy zdecydowanie warto zainteresować się wspomnianym tematem.
ZOBACZ TAKŻE:
- Wziąłem nakrętkę i czosnek. Żałuję, że nie znałem tego triku wcześniej
- Kluczowy zabieg pomidorów. Wykonuj regularnie, a zbiory będą wielkie
- Błędy przy uprawie borówek. Przez to jest mało owoców