Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Posprzątaj raz na rok, bez problemu wystarczy. Dom i tak będzie lśnił
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 11:11

Posprzątaj raz na rok, bez problemu wystarczy. Dom i tak będzie lśnił

Odkurzanie
Fot. Canva/kasayizgi

Sprzątanie z pewnością nie należy do ulubionych zajęć Polaków. To przykry obowiązek, na który często jednak nie mamy ani czasu, ani chęci. Z drugiej jednak strony nie chcemy, by w naszych domach panował bałagan.

Nie musimy się jednak męczyć. Sprzątanie warto sobie ułatwić i mądrze zaplanować. Niektóre rzeczy wystarczy zrobić raz na rok i mieć spokój aż przez następne dwanaście miesięcy! Jak to możliwe?

Tak ułatwisz sobie sprzątanie

Sekret efektywnego sprzątania tkwi w dobrej organizacji i indywidualnym podejściu. Wiele zależy od tego, jak intensywnie użytkujemy dane miejsca w domu. Dopasujmy harmonogram sprzątania do swoich potrzeb, a będzie nam łatwiej. Warto też wdrożyć nawyki, dzięki którym sprzątania będzie po prostu mniej.

Przykładem może być piekarnik. Intensywnie użytkowany i zaniedbany będzie ciężko domyć, ale jeśli będziemy korzystać z zamykanych naczyń żaroodpornych i folii aluminiowej, a także na bieżąco usuniemy zanieczyszczenia, to generalne mycie piekarnika będziemy mogli zaplanować nawet raz na pół roku.

Podobnie jest z lodówką, jeśli zadbamy o odpowiednie przechowywanie żywności, np. w szczelnych pojemnikach, wystarczy czyścić ją raz na kilka miesięcy. Dotyczy to też innych sprzętów AGD, np. mikrofalówki.

Sprzątanie raz w roku? To wystarczy

Niektóre rzeczy w domu możemy robić jeszcze rzadziej. Nie cierpisz mycia okien? Spokojnie, wystarczy tylko dokładnie umyć je raz do roku, w pochmurny dzień. Promienie słońca mogą powodować zbyt szybkie wysychanie detergentu, który pozostawi smugi na szybach.

Tekstylia, takie jak zasłony, dywany i wykładziny, wystarczy prać raz na 12 miesięcy. Na co dzień trzeba jednak zadbać o ich odkurzanie. W takich samych odstępach czasu możemy spokojnie sprzątać szuflady kuchenne, czyścić kratki wentylacyjne i - jeśli mieszkamy w domu - zadbać o rynny.

Częściej natomiast powinniśmy przecierać blaty i meble, a także zlew i umywalkę. Po myciu zlewu kuchennego warto go zaimpregnować, stosując np. olej spożywczy. Tak zabezpieczony będzie się mniej brudził.

Również odkurzanie podłóg i mycie łazienki powinno się odbywać co najmniej raz na tydzień. Warto jednak zastosować proste triki i domowe środki, dzięki którym sprzątanie będzie szybkie, łatwe i skuteczne.

Patenty na łatwe sprzątanie

Czyszczenie osadów, tłuszczu i starego brudu ułatwimy sobie, wykorzystując domowe, ekologiczne środki zamiast drogiej, żrącej chemii. Ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona zdziałają cuda. Można z nich przygotować pastę i ściereczka przecierać zabrudzone powierzchnie.

Materac doczyścimy, rozsypując na nim sodę oczyszczoną, podobnie dywany. Możemy też zastosować mączkę ziemniaczaną. Do czyszczenia okien doskonale sprawdzi się gliceryna i …nylonowe rajstopy. Ta metoda pozwoli na mycie okien nie częściej niż raz do roku.

Zobacz także: