Postaw ją w każdym pomieszczeniu, chroni przed owadami. Nie musisz kupować, rozmnożysz z 1 listka
To zioło trudno znaleźć w sklepie ogrodniczym, mimo to zdobywa coraz większą popularność i jest chętnie uprawiane w mieszkaniach. Posiada kilka nazw, z których wszystkie są mylące, bo kierują nas do Ameryki. Tymczasem mięta meksykańska zwana też kubańskim oregano pochodzi z Afryki i Azji.
Mięta meksykańska jest cenionym dodatkiem wielu potraw, chętnie wykorzystywana jest w egzotycznych kuchniach. U nas sprawdzi się jako idealna ochrona przed wyjątkowo uciążliwymi owadami.
Czym jest mięta meksykańska?
Roślina znana też jako mięta grubolistna, mięta kubańska, tymianek meksykański, hiszpański lub kubański także łacińską nazwę ma podwójną: Coleus amboinicus i Coleus aromaticus.
Zioło podobne jest do dobrze nam znanych komarzycy i mięty. Jej pędy są mięsiste, grube, a liście owłosione. Smak określany jest jako połączenie tymianku, oregano, bazylii i mięty.
Roślina zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Może być stosowana przy przeziębieniach czy chorobach skóry. Jednak ze względu na mało jeszcze zaawansowane badania nad rośliną zaleca się ostrożność w leczeniu miętą meksykańską.
Tego zioła nie lubią komary
Egzotyczną miętę grubolistną możemy z powodzeniem stosować jako środek przeciw komarom, muchom, meszkom, osom i wielu innym. Będzie działać podobnie jak jej bliska kuzynka - komarzyca. Zawarty w niej olejek eteryczny o nazwie tymol skutecznie zniechęca owady do przebywania w jej pobliżu.
Kiedy zdobędziemy pierwszą sadzonkę mięty meksykańskiej z łatwością rozmnożymy ją z jednego listka i w ten sposób powiększymy liczbę roślinek . Możemy je wtedy porozstawiać w każdym pomieszczeniu.
Zioło idealne do egzotycznych potraw
Roślina może być przez cały rok uprawiana w mieszkaniu, jest rośliną wieloletnią. Nie znosi zimna, nie przetrwa zimy za oknem. Zadbajmy o nasłonecznienie i temperaturę powyżej 10 st. C. Podłoże przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne.
Roślina będzie idealnym dodatkiem dla miłośników przyrządzania przepisów z kuchni egzotycznych. Możemy ją dodać do potraw tajskich, indyjskich i kubańskich. Warto wiedzieć, że najlepiej smakują jej świeże liście. Roślina nie nadaje się do suszenia.
Zobacz także:
- Rozpoznajesz wszystkie polskie zabytki natury? [QUIZ]
- Jest proste w uprawie, zdrowe i smakuje jak cola. To zioło pokochały miliony
-
Polka weszła na porodówkę i zamarła. Najgorsze było wprost na przeciw niej