Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Te zdjęcia obiegły dziś cały świat
Wpływ człowieka na środowisko jest niezaprzeczalny i niestety w większości przypadków niekorzystny. Jak temu przeciwdziałać? Istotne jest budowanie świadomości, czemu sprzyjają obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi.
W tym roku do celebracji święta naszej planety przyłączyło się Google, które z tej okazji zastąpiło swoje klasyczne logo w wyszukiwarce poruszającymi zdjęciami obrazującymi postęp w zakresie zmian klimatycznych. Obiegły one cały świat.
Jak zmienia się klimat na ziemi?
Postęp w zakresie zmian klimatycznych jest niezaprzeczalny. Zmiany te są szczególnie odczuwalne przez rolników i plantatorów, którzy doświadczają ich właśnie teraz, gdy mamy do czynienia z wyraźnie przyspieszonym procesem wegetacji roślin.
Ciepłe przedwiośnie przyczyniło się do szybkiego kwitnienia wielu gatunków, w tym m.in. drzewek owocowych, które teraz narażone są na przejściowe ochłodzenia i przymrozki. Kuriozalne zjawiska mają miejsce nie tylko w naszych ogrodach, ale też lasach, o czym donoszą grzybiarze.
W historii mieliśmy już do czynienia z gwałtownymi zmianami pogody, czego przykładem mogą być chociażby okresy zlodowaceń. To, czego teraz jesteśmy świadkami, ma jednak związek z działalnością ludzką. Co zrobić, by zatrzymać postęp w zakresie zmian klimatycznych?
Jak człowiek wpływa na klimat?
Ocieplenie klimatu jest pokłosiem oddziaływania człowieka na środowisko. Szczególnie dotyczy to przemysłu, ale i innych sfer życia człowieka, które przyczyniają się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla i metanu.
Na skutek tego dochodzi do kolejnych zmian – wzrostu temperatur, występowania burz, trąb powietrznych i innych gwałtownych zjawisk, jakie serwuje nam pogoda, a w końcu dochodzi do topnienia lodowców. Czy postęp w zakresie zmian klimatycznych można zatrzymać?
Los naszej planety jest w naszych rękach
Każdy z nas ma wpływ na klimat i może przyczynić się do ochrony ekosystemu. Wystarczy tylko kilka prostych kroków i zmiana codziennych nawyków, by ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko.
Po pierwsze warto oszczędzać – wodę, energię i zasoby naturalne. Pamiętajmy o gaszeniu światła, zbierajmy deszczówkę, segregujmy śmieci. Wybierajmy energooszczędne rozwiązania na co dzień, czy to wybierając komunikację publiczną, czy kupując żarówki i sprzęty AGD.
Google wspiera klimat
Google Doodle to okolicznościowe grafiki i animacje, które pojawiają się w znanej wyszukiwarce przy okazji ważnych świąt czy rocznic. Przypadający 22 kwietnia Dzień Ziemi to dobra okazja do szerzenia świadomości na temat działań wspierających środowisko.
Na tę okazję Google stworzyło grafikę ze zdjęć lotniczych prezentujących różne sposoby troski o środowisko, w tym parki narodowe i rezerwaty przyrody utworzone w różnych zakątkach świata: w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej czy na Islandii.
Ukazano przy tym, że ochroną należy objąć różne ekosystemy, nie tylko lasy i puszcze, ale także lodowce, a nawet rafy koralowe wraz z występującymi tam gatunkami roślin i zwierząt.
Zdjęcia możemy obejrzeć wchodząc na stronę główną wyszukiwarki Google.
Zobacz także: