DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rdza gruszy - jak się jej pozbyć? Zwalczanie, zapobieganie i opryski
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.09.2023 14:30

Rdza gruszy - jak się jej pozbyć? Zwalczanie, zapobieganie i opryski

Rdza gruszy
pixabay/Hans

Własne owoce z ogrodu potrafią naprawdę cieszyć. Jednak czasem nasze uprawy marnieją, a wszystkiemu winna może być rdza gruszy. Co to za choroba i jakie są jej objawy? Podpowiemy, jak sobie z nią poradzić.

Rdza gruszy najczęściej występuje na drzewkach uprawianych amatorsko. Skąd właściwie się bierze? Wyjaśniamy poniżej.

Jakie są objawy rdzy gruszy?

Pierwsze objawy rdzy gruszy możemy zaobserwować już wiosną. Właśnie wtedy na młodych liściach pojawiają się nieduże rdzawe plamki, które stopniowo mogą się powiększać. Z czasem zmieniają się w narośla, które prowadzą do sztywnienia liści.

Objawy mogą też pojawiać się na samych owocach i pędach. Na początku pojawiają się na nich rdzawe plamki, które z czasem się powiększają. Rdza gruszy prowadzi do opadania liści oraz owoców.

Owoce, które nie spadły, ale są pokryte plamami, nie nadają się do jedzenia. Rdza gruszy może całkowicie zniszczyć nasze plony. Jak się przed nią ochronić? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Rdza gruszy
Canva / Larisa Stefanuyk, Getty Images

Jak ochronić rośliny przed rdzą gruszy?

Nasze drzewka mogą zarazić się chorobą od roślin ozdobnych. Dokładniej chodzi o jałowca sabińskiego, który często jest nośnikiem rdzy gruszy. W jaki sposób ochronić drzewka owocowe?

Jeśli mamy taką możliwość najlepiej pozbyć się jałowca z ogrodu. Dzięki temu grusze nie będą tak narażone na chorobę. Poza tym warto odpowiednio zabezpieczyć drzewka opryskiem.

Czasem nie możemy pozbyć się jałowca z naszej okolicy. To jednak nie oznacza, że przegraliśmy z rdzą gruszy. W dalszej części artykułu podpowiemy, jaki oprysk działa na tę chorobę.

Sprawdzony oprysk na rdzę gruszy

Oprysk warto zrobić już na wiosnę, zanim rośliny będą narażone na chorobę. Ekologiczny preparat przygotujemy z cebuli. Wystarczy 75 gramów cebuli i 10 litów wody. Całość gotujemy przez 30 min.

Oprysk na rdzę gruszy możemy stosować po ostudzeniu. Preparatu nie rozcieńczamy. Podobny, równie skuteczny preparat możemy przygotować z czosnku. Proporcje są identyczne.

Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z rdzą gruszy. Sprawdź też, jakie rośliny trzeba przyciąć, zanim przyjdą pierwsze mrozy.

Rdza gruszy
Canva / Slawomir Bodnar, Getty Images