Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Szybko zrobisz w kuchni. Pokropisz koperek i wystrzeli w górę
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.04.2024 15:35

Szybko zrobisz w kuchni. Pokropisz koperek i wystrzeli w górę

Koperek
Fot. Canva/vikky_wild, Getty Images

Koperek to bardzo popularna przyprawa w kuchni. Doskonale uzupełnia smak wielu aromatycznych sosów, a także może zastąpić dressing na przykład do ziemniaków, czy mięs.

Niestety, samodzielna uprawa koperku nie jest prosta. Wielu z nas miało tę „przyjemność” zobaczyć swoje uprawy w nietypowym, żółtym kolorze. Co należy wówczas zrobić? Wystarczy użyć dwóch składników, które na pewno macie w swojej kuchni, aby zapomnieć o tym problemie.

Dlaczego koperek nie rośnie?

Teoretycznie sadzenie koperku, to bułka z masłem. W końcu, dlaczego tak popularna przyprawa miałaby nie chcieć rosnąć w Waszym ogrodzie? Niestety naprzeciw Waszym oczekiwaniom stają szkodniki, a konkretnie mszyce wierzbowo-marchwiowe.

Żerowanie tych szkodników poznacie po żółknących gałązkach koperku. Gdy tylko je zobaczycie, reagujcie – inaczej insekty całkowicie zniszczą Wasze uprawy, gdyż skupisko mszyc szybko się powiększa.

Zamiast stosować chemiczne, specjalistyczne preparaty, postawcie jednak na klasykę. Domowy sposób na zainfekowany koperek jest prosty w przygotowaniu, a składają się na niego wyłącznie dwa produkty.

Koperek 1.jpg
Fot. Canva/stockphotostudio, Getty Images Signature

Jak przygotować oprysk kopru?

Domowy oprysk kopru przygotujecie z cebuli. Wystarczy pokroić 75 g warzywa i zalać go 10 litrami wody. Całość gotujemy przez 30 minut, przestudzamy i mamy gotowy oprysk.

Istnieje jeszcze jednak metoda. Można zalać 80 g pokrojonej cebuli 10 litrami wody i odstawić na 24 godziny. Wybór metody przygotowania oprysku pozostawiamy wam – są one tak samo skuteczne.

Jak stosować oprysk z cebuli?

Gotowy preparat przelejcie do opryskiwacza i użyjcie obficie na zainfekowane obszary Waszych upraw. Mszyce wyniosą się dosłownie po kilku dniach.

Jeśli jednak koperek wciąż marnieje w oczach, koniecznie sprawdźcie odczyn ziemi. Jeśli ten jest zbyt kwaśny, koperek nie będzie poprawnie się rozwijał. To samo tyczy się zbyt mocno nasłonecznionych stanowisk albo wyjałowionej gleby.

Chociaż mogłoby się wydawać, że koperek wyrośnie niemalże wszędzie, jeśli sądzicie, że możecie posadzić go na nieużytkach, jesteście w błędzie. Na szczęście od czegoś mamy domowe nawozy, które z z pewnością poprawią kondycję koperku.

Koperek 2.jpg
Fot. Canva/oracul, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: