DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory
Fot. Canva Pro/@brand110333533

Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Kiszone, małosolne czy jedzone na surowo – ogórki w każdej formie są pyszne, a do tego zdrowe. Ważną zaletą tych warzyw jest również możliwość ich uprawy w przydomowym ogródku.

Aby ogórki obficie obrodziły, dzięki czemu w sezonie zbierzemy pełne kosze dorodnych warzyw, wystarczy tylko znać kilka trików. Szczególnie istotne jest nawożenie ogórków. Jak to robić?

Nawóz niezbędny do uprawy ogórków

Ogórki nie są specjalnie skomplikowane w uprawie. Wystarczy dużo słońca, wody i odrobina cierpliwości, by cieszyć się świeżymi warzywami. Kwiecień to najlepszy czas na wysianie rozsady ogórków . Już na tym etapie należy zadbać o odpowiednie nawożenie sadzonek. Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze ze względu na budowę korzeni ogórka, które nie sięgają do głębokich i żyznych warstw gleby, dlatego tak ważne jest wzbogacanie w niezbędne składniki powierzchni ziemi. Po drugie ogórki charakteryzuje bardzo szybki wzrost, a przez to także większa żarłoczność.

Potraktowanie podłoża ogórków odpowiednio dobranym nawozem wzmocni rośliny , zwiększy ich odporność na choroby, a przede wszystkim zapewni obfite plony.

Nawożenie ogórków
Fot. Canva Pro/@brand110333533

Kiedy i czym nawozić sadzonki ogórków?

Nawożenie ogórków warto przeprowadzać co 2 tygodnie już na etapie przygotowywania sadzonek. W tym celu możemy wykorzystać doskonały nawóz na bazie płatków owsianych , które są bogate w odżywcze substancje mineralne.

Newralgicznym momentem jest przesadzenie sadzonek do gruntu. Glebę warto odpowiednio przygotować poprzez zastosowanie nawożenia przedsiewnego, czyli odpowiedniego przedplonu . To jednak nie wszystko.

Sadzenie i nawożenie ogórków

Aby sadzonki ogórka dobrze się przyjęły do gruntu, warto umieścić je w dołkach wypełnionych nawozem lub kompostem i materią organiczną – może to być mieszanka popiołu drzewnego i grochu łuskanego.

Następnie nawozimy zasadzone ogórki po ok. 2 tygodniach – w tym czasie intensywnie rosną zielone części rośliny, dlatego wykorzystujemy nawóz bogaty w azot. W drugiej fazie wzrostu, czyli w momencie zawiązania kwiatów, zmieniamy nawóz na bogatszy w fosfor.

Naturalny nawóz do ogórków

W uprawie ogórków stosujemy nawozy zielone, polegające na rozkładaniu się roślin na grządkach pod ogórki oraz nawozy mineralne, z którymi trzeba jednak obchodzić się ostrożnie, by nie dopuścić do poparzenia pędów.

Najbezpieczniejsze i niezwykle skuteczne są natomiast nawozy naturalne. Idealnie sprawdzi się tu kompost, który posłuży jako ściółka, a także obornik. Ten ostatni rozcieńczamy z wodą i tak przygotowanym roztworem regularnie podlewamy glebę , na której rosną ogórki.

Znakomite efekty przyniesie również gnojówka z pokrzywy i innych naturalnych składników. Takimi preparatami możemy bez obaw odżywiać nasze ogórki, które odwdzięczą się obfitymi plonami przez cały sezon.

Sadzenie ogórków
Fot. Canva Pro/Anna Solovei

Zobacz także:

Kup za złotówkę i posyp bukszpany. Żarłoczne gąsienice spadną
Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy