Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rozgnieć, zalej wodą i wylej przy mrowisku. Szybko przepędzisz mrówki
Kamil Świętek
Kamil Świętek 23.06.2024 08:33

Rozgnieć, zalej wodą i wylej przy mrowisku. Szybko przepędzisz mrówki

Mrowisko
Fot. Canva/Oleg1824i, Getty Images

Mrówki w ogrodzie to normalne zjawisko, do którego przywykliśmy wszyscy. Problem zaczyna się wówczas, gdy insekty te zaczynają wchodzić do naszego domu.

Chociaż mrówki pełnią w ogrodzie ważną rolę, niektórzy nie są zadowoleni i z ich obecności. Oprócz odgrywania pożytecznej roli, potrafią też zniszczyć sadzonki i uprawy. Mało kto wie, że istnieją proste sposoby na to, żeby się ich pozbyć.

Rola mrówek w ogrodzie

Mrówki to bardzo pracowite owady. Pełnią one w ogrodzie szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim napowietrzają glebę, przyczyniają się do procesu rozkładu materii organicznej, a nawet zjadają niektóre szkodniki.

Ich nadmiar może jednak stać się uciążliwy. Tym bardziej, że mrówki żyją w symbiozie z mszycą i transportują ją na rośliny, które potem zaczynają się zwijać i marnieć przez obecność szkodników. Poza tym mrówki w ogrodzie mogą zaburzać estetykę trawnika. Ponadto, jeśli mrówki zbudują mrowisko między grządkami, mogą przyczyniać się do niszczenia roślin.

Dodatkowo zbytnie rozluźnienie gleby może wpłynąć na szybsze jej wysuszanie się. Jeśli chcecie zawalczyć z mrówkami w ogrodzie, zastosujcie naturalne sposoby ich odstraszania.

Mrowisko 2.jpg
Fot. Canva/Cherkas, Getty Images Pro

Tak pozbędziesz się mrówek z ogrodu

Jeśli zastanawiacie się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, najlepsze będą domowe odstraszacze. Idealnie do tego celu nadaje się czosnek, a właściwie napar z tej rośliny.

Wystarczy rozgnieść 10 ząbków czosnku i wrzucić je do dużego garnka, a następnie zalać je wodą. Jeśli pozostawicie tak przygotowany preparat na 10 minut, a następnie zagotujecie go, uzyskacie wywar, który doskonale sprawdzi się w odstraszaniu mrówek.

Alternatywne metody na walkę z mrówkami

Równie dobrze z mrówkami poradzi sobie cynamon lub mielona kawa. Wystarczy rozsypać te preparaty na grządce z warzywami, aby zapomnieć o mrówkach na dobre.

Pamiętajcie również o regularnym koszeniu trawnika i pilnujcie, aby nie pozostawiać w łatwo dostępnych miejscach resztek organicznych, gdyż mogą przyciągnąć mrówki.

Jeśli jednak i to nie pomoże, szczególnie w mieszkaniach możecie użyć specjalistycznych preparatów do walki z mrówkami. Chociaż nie są one zbyt ekologiczne, doraźnie pomogą Wam walczyć z mrówkami.

Mrowisko 3.jpg
Fot. Canva/ภาพของSunthorn Viriyapan

ZOBACZ TAKŻE: