Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wysiej po zbiorach czosnku i cebuli. Warzywa będą zdrowe i duże
Paulina Korzec
Paulina Korzec 18.06.2024 09:43

Wysiej po zbiorach czosnku i cebuli. Warzywa będą zdrowe i duże

Cebula
Fot. Canva/YouriS

Planując uprawę warzyw w ogrodzie, pod uwagę musimy brać nie tylko wymagania dotyczące gleby czy stanowiska dla poszczególnych gatunków. Ważna jest także uprawa współrzędna, czyli wybór roślin, którym służy wzajemne sąsiedztwo, a także zmianowanie.

Płodozmian to kolejność sadzenia i siewu roślin po sobie. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia uprawy, więc jeśli zależy nam na obfitych plonach i dorodnych warzywach, sprawdźmy, jakie gatunki umieszczać po sobie na grządce. Dzisiaj zajmiemy się roślinami, które warto uprawiać po zbiorach czosnku i cebuli.

Dlaczego zmianowanie upraw jest tak ważne?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych gatunków, które będą zdrowo rosły na stanowisku po czosnku i cebuli, przyjrzyjmy się znaczeniu płodozmianu. Jest ono ważne z dwóch powodów - zapobiegania atakom szkodników i zawartości składników pokarmowych w glebie.

Rośliny rosnące w danym miejscu wyjaławiają ziemię z niektórych substancji, a wzbogacają ją o inne składniki. Sadząc i siejąc warzywa, musimy więc zwrócić uwagę na ich wymagania pokarmowe, a także głębokość warstwy, w której rosną.

Druga kwestia dotyczy chorób i szkodników, które atakują konkretne gatunki. Nie uprawiajmy w danym miejscu tych samych warzyw po sobie. Dzięki zmianowaniu szkodliwe insekty i patogeny nie rozprzestrzenią się na nowe rośliny. Nie inaczej jest w przypadku uprawy czosnku i cebuli - po ich zbiorach warto w grządce umieścić inne warzywa.

Kiedy zacząć uprawę po czosnku i cebuli?

Cebula i czosnek są wysiewane i sadzone w dwóch terminach - jesienią oraz na wiosnę i w zależności od tego różne są terminy zbiorów tych warzyw. Odmiany ozime, które trafiły do gruntu na jesień, zbieramy już w czerwcu, a siew wiosenny przynosi plony ok. 2 miesiące później.

Kiedy szczypior oraz liście czosnku zaczynają żółknąć, zasychają i więdną, to znak, że nasze warzywa są gotowe do zbioru. Po cebuli i czosnku czas na zmiany w warzywniku. Warto wykorzystać wolne miejsce w ogródku, które przysłuży się innym gatunkom roślin. Jakim dokładnie?

Co zasadzić po cebuli, co wysiać po czosnku?

Jak już wspominaliśmy, na tym samym miejscu nie sadzimy ponownie czosnku i cebuli. Na tej grządce doskonale poradzą sobie za to inne rośliny, jednak ważny jest też termin siewu. Niezależnie jednak od tego, czy czosnek i cebulę zbierzemy w czerwcu czy sierpniu, na danym miejscu nie sadźmy już roślin o długim okresie wegetacji, które nie zdążą urosnąć w krótkim czasie.

Po czerwcowych zbiorach czosnku i cebuli możemy wysiać buraki (ćwikłowe i liściowe), pekinkę i rukolę, sałatę, rzodkiewkę oraz roszponkę. Do grządki w tym miejscu może także trafić marchewka, pietruszka naciowa, a także jarmuż, fenkuł i ciecierzyca.

W przypadku późniejszych zbiorów w lipcu oraz w sierpniu, na miejsce po czosnku i cebuli może trafić kolejno fasolka, bób i groch, które wzbogacą glebę w azot. W lipcu możemy też zasadzić dynię, cukinię, kalafiora, późniejsze pomidory i ogórki, a także seler, chrzan i ziemniaki, które zbierzemy jesienią.

Jeszcze później - w sierpniu - na miejscu cebuli i czosnku wysiejmy warzywa o krótkim okresie wegetacji, takie jak szpinak, rzodkiewka, rukola, sałata czy koper ogrodowy.

Zobacz także: