DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rozłóż wokół lubczyku. Będzie rósł jak na drożdżach
Fot. YouTube/MarenZoo World

Rozłóż wokół lubczyku. Będzie rósł jak na drożdżach

1 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Aromatyczne zioła i byliny na dobre zagościły w naszych ogrodach. Nie wyobrażamy sobie bez nich gotowania, ale te rośliny często mają korzystny wpływ na inne uprawy, a także na nasze zdrowie.

Chociaż Polacy pokochali bazylię, rozmaryn i inne zioła stanowiące nieodzowny dodatek do dań kuchni włoskiej, wciąż doceniamy polskie przyprawy, takie jak lubczyk.

Lubczyk, czyli maggi?

Lubczyk stanowi podstawę wielu dań tradycyjnej kuchni polskiej. Wielu nie wyobraża sobie bez niego niedzielnego rosołu, a to ze względu na charakterystyczny smak lubczyku , nieco słonawy i słodkawy równocześnie.

W świecie kulinarnym smak ten znany jest jako umami. Tzw. piąty smak przywodzi na myśl mięso lub ser, ale stanowi także podstawę sosów wywodzących się z kuchni azjatyckiej. Obecny jest również w… maggi.

Lubczyk nadaje się nie tylko do zup, ale stosuje się go także jako podstawowy składnik marynat do mięsa czy dodatek do sosów. Można go suszyć i stosować jak inne zioła lub spożywać na świeżo, zrywając wprost z ogrodowej grządki.

lubczyk.jpg
Fot. Canva/virginijavaidakaviciene

Zdrowotne właściwości lubczyku

Na uprawę lubczyku w ogrodzie warto zdecydować się nie tylko z uwagi na walory smakowe tej rośliny, ale także ze względu na jej korzystny wpływ na zdrowie.

Cenny olejek eteryczny pozyskuje się z korzenia lubczyku. Zawiera on bogactwo substancji odżywczych, witamin oraz składników, które działają moczopędnie, przeciwdziałają bakteriom i stymulują układ trawienny.

Lubczyk zawiera również antyoksydanty i pomaga wzmacniać odporność organizmu , a także stosowany jest jako afrodyzjak. Aby skorzystać z cudownych właściwości tej rośliny, można z niej przyrządzać syropy czy nalewki, dzięki którym zagospodarujemy obfite plony lubczyku z naszego ogrodu.

Jak uprawiać lubczyk?

Ze względu na powyższe właściwości i szerokie zastosowanie lubczyku, warto go mieć w swoim ogrodzie. Możemy się zdecydować na zakup gotowych sadzonek lub wysiew wiosenny bądź letni. Bylina ta doskonale nadaje się do uprawy w gruncie, ale można ją także zasadzić w doniczkach.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe lubczyku, to preferuje on żyzną, lekko kwaśną ziemię. Trzeba mu zapewnić dużo słońca i ciepła, a także wody. Rośliny nie należy przelewać, ale źle znosi ona okresy suszy. Ściółkowanie podłoża zapobiegnie nadmiernemu wyparowywaniu wody i pozostawi glebę wilgotną.

Lubczyk kocha również dokarmianie. “Dostawy” niezbędnych składników odżywczych zapewni roślinom nawóz . Warto przy tym stosować naturalne, domowe preparaty. Koniecznie wykorzystajmy kompost, który wystarczy rozłożyć u podłoża roślin. Dzięki temu lubczyk utworzy gęste krzewy pełne dorodnych, aromatycznych liści. Przed zimą wystarczy je zerwać i ususzyć, a krzaczki przyciąć aż do ziemi.

lubczyk.jpg
Fot. Canva/fotokris

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału MarenZoo World na YouTube.

Zobacz także:

Prognoza pogody na majówkę. O grillu można zapomnieć
Szerszenie je kochają, nie sadź obok domu. Inaczej będzie problem
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy